Keira Knightley

Allikas: Vikipeedia
Keira Knightley
Keira Knightley 2005.jpg
Keira Knightley Toronto filmifestivalil 2005
Sünninimi Keira Christina Knightley
Sünniaeg 26. märts 1985
Sünnikoht Teddington, Suurbritannia
Amet näitleja
Tegev 1998. aastast
Keira Knightley 2006 "Kariibi mere piraatide" esilinastusel

Keira Christina Knightley (sündinud 26. märtsil 1985 Teddingtonis Middlesexis) on inglise filminäitleja. Maailmakuulsaks sai ta 2003. aastal pärast edukaid peaosi filmides "Tribla nagu Beckham", "Kariibi mere piraadid: Musta pärli needus" ja "Armastus on see". Aastal 2005 kandideeris ta parima naispeaosatäitja Oscarile.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Keira ema on šoti näitekirjanik ja endine näitlejatar Sharman Macdonald, isa aga inglise teatri- ja filminäitleja Will Knightley. Keiral on vanem vend Caleb (sündinud 1979).

Suure osa oma lapse- ja noorukieast elas ta Londonis Richmondis. Ta on õppinud Park Roadi keskkoolis ja Esher College'is.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Knightley alustas näitlemist 7-aastaselt, tehes 1993. aastal debüüdi televisioonisarjas "Royal Celebration". Aastal 1995 osales ta seriaalis "The Bill". 1990-ndate keskel osales ta mitmes telefilmis, enne kui sai Sabé rolli 1999. aasta ulmefilmis "Star Wars: Episode I The Phantom Menace". Knightley sai rolli, kuna sarnanes Padméd kehastanud näitlejanna Natalie Portmaniga; mõlema näitleja emal oli raskusi nende äratundmisel, kui neil oli meik peal. Knightley osatäitmist filmis hoidis lavastaja kiivalt saladuses ja paljud arvavad tänaseni, et mõlemat osa mängis Natalie Portman.

Knightley esimene peaosa oli 2001. aastal, mil ta mängis Robin Hoodi tütart telefilmis "Princess of Thieves". Selle perioodil näitles Knightley ka trilleris "The Hole" ja miniseriaali "Doktor Živago" 2002. aasta uusversioonis.

Knightley läbilöök oli 2002. aastal jalgpalliteemalises filmis "Tribla nagu Beckham", mis oli ülimalt edukas Inglismaal pärast esilinastust 2002. aasta augustis ja sai kassahitiks ka USA-s, kus see esilinastus 2003. aasta märtsis ja piltimüük küündis 32 miljoni dollarini. Pärast filmi "Tribla nagu Beckham" sai Knightley osa järgmises kassahitis "Kariibi mere piraadid: Musta pärli needus", mille produtsendiks oli Jerry Bruckheimer. Film esilinastus 2003. aasta juulis, sai väga positiivseid arvustusi, kujunedes 2003. aasta suve suurimaks hittfilmiks ning jättes Knightley nime näitlemisse igaveseks kirja.

Knightleyl oli väike roll ka romantilises komöödias "Love Actually", mis esilinastus 2003. aasta novembris. Tema järgmine film "King Arthur" esilinastus 2004. aasta juulis, kogudes vastakaid arvustusi, aga saades kriitik Roger Eberti heakskiidu.

Samal kuul hääletasid ajakirja Hello! lugejad Knightley filmitööstuse kõige paljulubavamaks nooreks näitlejaks. Lisaks märkis ajakiri Time, et Knightley paistab pühenduvat enda arendamisele tõsise näitleja, mitte vaid filmistaari staatuse suunas. Ajakiri Empire hääletas Knightley 2004. aastal kogu filmiajaloo kõige seksikamaks naisnäitlejaks.

Knightley osales 2005. aastal kolmes filmis. "The Jacket" oli triller, mis esilinastus märtsis, saades üsna vastakaid arvustusi ja üsnagi kehva kassa. "Domino" esilinastus oktoobris – see oli film pearahakütist Domino Harveyst, mille tampisid maasse kriitikud ja mis põrus ka piletikassas. "Uhkus ja eelarvamus" oli Jane Austeni kuulsaima romaani põhjal tehtud film, mis sai korraliku kassatulu ja pälvis ülikiitvaid arvustusi. Knightley mängis intelligentset, vaimukat, elavat inglise neidu Elizabeth Bennetit, kes ei taha ettekavatsetud abielu, vaid tõelist armastust. Selle rolliga kandideeris ta ka Oscarile, Kuldgloobusele ja lugematutele teistele auhindadele ning kinnitas oma staaristaatust. Film oli ka kuues Keira Knightley osalusel valminud film, mis tõusis Inglismaa edetabelites esikohale.

2007. aastal osales Knightley kolmes suuremas filmis: mai lõpus esilinastus "Kariibi mere piraadid: Maailma lõpus"; 29. augustil esilinastus Veneetsia filmifestivalil Ian McEwani novellil põhinev film "Atonement"; septembris esilinastus "Silk", mis põhineb Alessandro Baricco novellil.

2008. aasta juunis esilinastus Knightley ema, Sharman Macdonaldi stsenaariumil põhinev film "The Edge of Love". Film räägib keerulistest suhetest noore Walesi poeedi Dylan Thomase, tema naise Caitlini, nooruspõlve armsama Vera Phillipsi ja viimase abikaasa William Killicki vahel.


Filmograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Pealkiri Eestikeelne pealkiri Roll Märkused
1994 "A Village Affair" Natasha Jordan
1995 "Innocent Lies" noor Celia
1996 "Treasure Seekers" printsess
1999 "Star Wars Episode I: The Phantom Menace" Sabé (kuninganna peibutis)
2001 "Deflation"
2001 "Princess of Thieves" "Varaste printsess" Gwyn
2001 "The Hole" "Auku kukkumine" Frances 'Frankie' Almond Smith
2002 "Bend It Like Beckham" "Tribla nagu Beckham" Juliette 'Jules' Paxton
2002 "Thunderpants"
2002 "Pure" "Rikkumata" Louise
2002 "New Year's Eve" Leah
2002 "Doctor Zhivago" "Doktor Živago" Lara Antipova
2002 "The Seasons Alter" Helena
2003 "Gaijin" Kate (hääl)
2003 "Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl" "Kariibi mere piraadid: Musta pärli needus" Elizabeth Swann
2003 "Love Actually" "Armastus on see" Juliet
2004 "King Arthur" "Kuningas Arthur" Guinevere
2005 "Stories of Lost Souls" Leah
2005 "The Jacket" "Hullusärk" Jackie
2005 "Domino" Domino Harvey
2005 "Pride and Prejudice" "Uhkus ja eelarvamus" Elizabeth Bennet Oscari ja Kuldgloobuse nominatsioon – Parim näitlejanna
2006 "Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest" "Kariibi mere piraadid: Surnud mehe aardekirst" Elizabeth Swann
2007 "Pirates of the Caribbean: At World's End" "Kariibi mere piraadid: Maailma lõpus" Elizabeth Swann
2007 "Atonement" "Lepitus" Cecilia
2007 "Silk" "Siid" Helene Joncour
2008 "The Edge of Love" "Armastuse piir" Vera Phillips
2008 "The Duchess" "Hertsoginna" Georgiana Cavendish, Devonshire'i hertsoginna
2010 "Last Night" "Eilne öö" Joanna Reed
2010 "Never let me go" "Ära lase mul minna" Ruth
2010 "London Boulevard" "London Boulevard"
2011 "A Dangerous Method" "Ohtlik meetod"
2012 "Seeking a Friend for the End of the World" "Maailma viimane armulugu"
2012 "Anna Karenina" "Anna Karenina" Anna Karenina
2017 ''Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales'' Elizabeth Swann

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]