Kavastu parv

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Kavastu praam)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kavastu parv (1984)
Kavastu parv (august 2009)

Kavastu parv (nimetatud ka Kavastu praam) on parv Suur-Emajõe ületamiseks Kavastul kohal. Parvega jõeületuskoht on tänapäeval Eesti ainus selletaoline.

Veel sada aastat tagasi olid paljud teedega ristuvad sildadeta jõed maanteedel liikujatele tõsised takistused. Sillaehitus oli kulukas ja aeganõudev, seetõttu olid Liivimaa jõgedest vaid vähestel püsisillad. Jõgesid ületati enamasti koolmekohtades. 1930. aastate alguseni polnud Emajõel Tartust kuni Peipsini ühtegi silda, jõeületus toimus parvedel.

19. sajandi viimasel aastakümnel oli Kavastu mõisnik edumeelne parun Werner Wulff, kelle eestvõttel pandi 1899. aastal kohalike liha- ja piimatootjate meeleheaks Kavastu mõisa juures üle Emajõe käima parv, mis ümbruskonna eluolu märgatavalt lihtsustas. Parvega jõe ületamine oli tollal siiski üsna ohtlik, mõnikord riskiti nii enda kui ka hobuste eluga.

Parvel on enam kui sajandi vanune käsitsi ringiaetav mehhanism. 1983. aastal katkes parve veokett, parv ise kadus allavoolu ning hooratas vajus jõevoogudesse. 1999. aastal taaselustati sajandivanune traditsioon Luunja valla ja AS Giga koostöös. Originaalhooratas tõsteti jõepõhjast üles ja pandi taas tööle.

Huvitavat[muuda | muuda lähteteksti]

  • Parvele saab nii jalgsi, jalgratta kui ka autoga. Paadiga saavad üle jõe ainult jalamehed. Ülesõit parvega võtab aega veidi alla kümne minuti.
  • Parve viib üle jõe metallkett, mille otsad on kalda külge kinni­tatud. Parvemees väntab hooratast, mis parve mööda ketti edasi sikutab.
  • Pidurina on parvel poolemeetrine roigas – kui see hoo­ratta vahelt läbi pista, ei liigu parv kuhugi.
  • Sadamas kinnitatakse parv randumissilla külge kahe keti ja priskete puupunnidega.
  • Kõige suurem mõistatus parvemehe jaoks on, kum­mal kaldal oodata järgmist autot. Enamasti saabub ülevedamist vajav auto ikka teisele kaldale, mitte sinna, kus seda oodatakse.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]