Mine sisu juurde

Kaug-Ida Vabariik

Allikas: Vikipeedia

Kaug-Ida Vabariik
vene keeles Дальневосточная республика (ДВР)


1920–1922
Kaug-Ida Vabariigi lipp
Kaug-Ida Vabariigi vapp
Pealinn Verhneudinsk
Tšita

Kaug-Ida Vabariik oli 6. aprillil 1920 Verhneudinskis (Ulan-Udes) Nõukogude Venemaa initsiatiivil loodud puhverriik Nõukogude Venemaa ja Jaapani vahel aastatel 1920–1922. Vabariigi pealinn oli algul Verhneudinsk ja hiljem Tšita.

Kulisside tagant kontrollis Nõukogude Venemaa vabariiki Kaug-Ida bolševike, Siberi parteikomitee ning Moskvast saadetud emissaride kaudu. 5. novembril 1922 asendati vabariigi juhtkond nõukogudemeelse juhiga (Vassili Blücher) ja liideti Venemaa Ülevenemaaline Kesktäitevkomitee dekreediga Vene SFNV koosseisu.

Fail:FERgovernment.jpg
Kaug-Ida Vabariigi valitsus, 1921. aastal

Territoorium

[muuda | muuda lähteteksti]

Kaug-Ida Vabariigi koosseisu kuulusid:

Riigihaldus

[muuda | muuda lähteteksti]

Kaug-Ida Vabariigi juhid olid järgmised:

Valitsuse juht

[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvakomissaride Nõukogu esimees

[muuda | muuda lähteteksti]

Formaalselt sõltumatu Kaug-Ida Vabariigi tegevust suunas VK(b)P KK Kaug-Ida büroo (Дальбюро ЦК РКП(б)) ja nõukogude kommunistide juhitav Tšekaa analoog – Kaug-Ida Vabariigi Riiklik Poliitkaitse (Госполитохрана ДВР), mille ülem oli hilisem GULAGi ülem Matvei Berman.

Kaug-Ida Vabariigi likvideerimine

[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Kaug-Ida Vabariigi liitmist Vene NFSV-ga moodustati piirkonnast Kaug-Ida oblast (1923–1926) ning seejärel Kaug-Ida krai, mis omakorda jaotati 1938. aastal Habarovski kraiks ja Primorje kraiks.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]