Katrina Leung

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib luurajast; näitleja kohta vaata artiklit Katie Leung

Katrina Leung (lihtsustatud hiina keeles 陈文英; traditsioonilises hiina keeles 陳文英; pinyinis Chén Wényīng, tuntud ka kui Chan Man Ying, Chen Wen Ying, Luo Zhongshan, Salongidaam) on endine hiina päritolu USA ja Hiina Rahvavabariigi luuraja (topeltagent).

Leung emigreerus USAsse 1970. aastal. Tal oli Hiina Vabariigi pass, mille järgi ta oli sündinud 1954. aastal Guangzhous. Ta õppis Cornelli ja Chicago ülikoolis. Ülikooliõpingute ajal võttis temaga ühendust FBI, kes tahtis saada infot mõnede Leungi tuttavate kohta. 1981. aastal algatas FBI uurimise kahtlustades Leungi info kogumises Hiina RV kasuks. Uurimise käigus saadud info tõttu värvati ta 1982. aastal FBI agendiks. FBI eriagent James Smith lootis talt saada infot Hiina RV luuretegvuse kohta. 1984 sai Leung USA kodakondsuse.

FBI plaanide kohaselt sai Leungist Hiina julgeolekuministeeriumi agent. 1990 sai FBI teada, et Leung on paljastanud Hiina julgeolekuorganeile infot USA salaoperatsioonide ja vastuluureprogrammide kohta, kuid kuna tema kaudu saadud infot Hiina kohta hinnati kõrgemalt kui tekitatud kahju, teda ei vahistatud. Leungi kaitses ka James Smith, kellega tal oli tekkinud intiimsuhe.

Leung vahistati alles 2003. aastal. Tõestusmaterjali puuduse tõttu ei saanud teda spioneerimises süüdistada. Leung tunnistas end süüdi valetamises ning maksudokumentides valeandmete esitamises. 2005. aastal sai ta karistuseks 10 000 USA dollarit trahvi ja 100 tundi ühiskondlikult kasulikku tööd.

Leungil oli intiimsuhe ka teise FBI agendiga, Lawrence Livermore'i Riikliku Laboratooriumi vastuluure juhi William Clevelandiga, keda on kahtlustatud Leungile salastatud info edastamises.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]