Kasutaja:Reior/liivakast

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ketassaag on tööriist, mis kasutab hammastega või abrasiivketast või tera erinevate materjalide näiteks puidu, müüritise, plasti või metalli lõikamiseks.Seda saab käsitsi hoida või masina külge kinnitada. Puidutöötluses viitab termin "ketassaag" konkreetselt käsitsi liikuvale tüübile. Ketassaed on peamiselt elektrilised, kuid valmistatakse ka bensiinimootori ja hüdraulilise mootoriga ketassaage, mida on võimalik ühendada rasketehnikaga, nii et kaob vajadus eraldi energiaallika järele.

Ketassaag

Omadused[muuda | muuda lähteteksti]

Lõikamine toimub metalltera serval olevate hammaste või abrasiivratta abil. Lõikel on kitsas serv ja suhteliselt sile pinnaviimistlus. Lõiked on sirged ja suhteliselt täpsed. Sae seadistamine peaks toimuma geomeetriliselt


Ketassaagide tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Abrasiivne saag

Võsalõikur

Külmsaag

Betoonsaag

Paneelsaag

Pendlisaag

Radiaalne käsisaag

Lauasaag

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ketassaag leiutati umbes 18. sajandi lõpul palkide saematerjaliks muutmiseks ja on välja toodud erinevaid väiteid selle kohta, kes selle leiutas. Enne disaini leiutamist saeti palke käsitsi või mootorsaega saeveskis. Ketassae pöörlev olemus nõuab töötamiseks rohkem jõudu, kuid lõikab kiiremini, kuna hambad on pidevas liikumises.


Viited[muuda | muuda lähteteksti]

[1] [2]

  1. Circular saw
  2. asktooltalk