Kasutaja:Kerlitoo/Database design

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

{{db-author}}

Andmebaasi disain on andmete organiseerimine andmebaasi mudeli kohaselt. Andmebaasi disainer määrab, milliseid andmeid tuleb säilitada ja kuidas on andmed omavahel seotud. Selle info abil võivad nad hakata andmeid andmebaasi mudelisse sobitama.

Andmebaasi disain hõlmab andmete liigitamist ja andmetevaheliste seosete määramist. Sellist andmete teoreetilist esitust nimetatakse ontoloogiaks

Andmete valik andmebaasi[muuda | muuda lähteteksti]

Enamikul juhtudel on andmebaasi disaineriks isik või isikud, kellel on kogemused andmebaaside valdkonnas, mitte teadmised andmebaasi sisu kohta. Seega määratakse andmebaasi salvestatavad andmed andmebaasi disaineri ja loodava andmebaasi valdkonna eksperdi (finants, bioloogia vms) koostöös. Andmete valik on üks osa nõuete analüüsi protsessist. 

Andmetevaheliste seosete kindlaks tegemine[muuda | muuda lähteteksti]

Kui andmebaasi disainer on teinud kindlaks, missuguseid andmeid peaks andmebaasis hoidma, peavad nad määrama ka andmetevahelised seosed ehk relatsioonid.Andmete muutudes võivad muutuda ka teiste andmete väärtused. Kui meil on nimekiri aadresside ja nimedega, eeldame, et mitmel inimesel võib olla sama aadress, kuid ühel inimese kohta ei saa olla rohkem kui üks aadress - seega sõltub aadress nimest. See tähendab, et teades isiku nime ja listi aadressidest, on võimalik aadress kindlaks teha. Vastupidisel juhul, teades aadressi, ei ole võimalik teha kindlaks seal elava isiku nime, kuna samal aadressil võib elada mitu inimest.

Andmete loogiline struktureerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Peale relatsioonide määramist on võimalik seada andmed loogilise struktuuri järgi, et kasutada neid andmebaasi juhtimissüsteemis. Relatsioonilise andmebaasi puhul hoitakse andmeid tabelites, mis koosnevad ridadest ja veergudest.Objektorienteeritud andmebaasi korral on andmeobjektid samad, mis kasutatavas objektorienteeritud programmeerimiskeeles, mis andmeid haldab.The relationships may be defined as attributes of the object classes involved or as methods that operate on the object classes.

ER mudel[muuda | muuda lähteteksti]

ER mudel

ER mudel on diagramm, mis aitab andmebaasi disaineril luua võimalikult efektiivselt. ER mudel koosneb olemitest ehk objektidest ning olemite vahelistest seostest. [1]

Normaliseerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Andmebaaside kontekstis nimetatakse normaliseerimiseks andmebaasis olevate andmete korrastamist, et vältida andmete kordumist ja andmetevahelisi vastuolusid.

Normaalkujude tasemed on 1NF, 2NF, 3NF, 3.5NF ehk Boyce-Codd NF, 4NF ja 5NF. Enamasti piisab, kui viia andmemudel kolmandale normaalkujule (3NF).https://www.metshein.com/unit/andmete-modelleerimine-normaliseerimine/

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

External links[muuda | muuda lähteteksti]

[[Kategooria:Andmebaasihaldurid]] [[Kategooria:Andmebaasid]]

  1. http://math.ut.ee/kursused/abaasid97/E-RMUD~1.HTM