Kasutaja:Eva Berzin/Kookosõli

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Kookosõli

Kookosõli (inglise keeles coconut oil) on rasvadega rikas taimeõli, mille kodumaa on India ja see on tehtud kuivatatud kookospähkli tuumadest. Seda õli kasutatakse nii meditsiinis ja kergetööstuses, kui ka kokanduses. Kookosõli on tänapäeval arvatud kümne supertoidu hulka [1].

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Nõiduslikud kookosõli omadused avastati XV saj. Indias[2]. Kõik rikkad naised Indias olid kuulsad oma juuste ja küünte ilu eest, sest ainult neil oli võimalus kookosõli kasutada isiklikuks tarbeks. Meditsiinis suleti selle abil haavu[3]. Ka seda õli kasutati riituste toimetamiseks. Kookosõli oli tehtud käsitsi ja seepärast muidugi see oli väga kallis ja hindamisväärne. Kaupmehed tõi aeglaselt seda õli Hiinasse, pärast levis see kaup kogu kontinendis, aga Euroopas keegi ei teadnud veel kookosõlist. 1600 aastal, kui Inglismaa kuninganna oli Elizabeth I tulid kookosõli ja teised kaubad nagu maitseained ja imetabased kangad Euroopasse. Praegu kookosõli on väga populaarne naiste hulgas. Nad moodustavad sellest õlist erinevaid juuste ja küüntemaske. Ka see õli on orgaaniline ja looduslik.

Omadus ja keemiline koostis[muuda | muuda lähteteksti]

Kookosõli (15 ml) sisaldab :

 • 120 g kalorit
 • 0 g proteiini
 • 0 mg kolesterooli
 • 14 g rasva, 12 g sellest on küllastatud, ≈ 1 g on monoküllastumata ja ≈ 0,5 g on polüküllastumata [4]

Jäigas seisundis kookosõli on valge ja üsna nidus tekstuur, aga kui õli sattub nahale, see sulab. Vedelas seisundis õli on värvitu. Ehtne kookosõli jäigastub temperatuuril 25°С ja madalamal. Toode tuleb hoida klaaspurgis tumedas ruumis. Säilimisaeg on tavaliselt 1 aasta.

Moodustus[muuda | muuda lähteteksti]

Kookosed kasvavad 6-12 tükki koos ja iga kuiselt üks uus grupp hakkab kasvama juurde. See tähendab, et aasta jooksul üks kookospalm toob 100-120 kookospähklit. [5]. Iga kookospähkel vajab 12 kuud välja kasvamiseks. Õli on tehtud kookospähkli lihast, see on mahe pähkli osa, millest on kookosvesi tehtud ka. Praegu on palju viise kookosõli moodustamiseks. Seda viit kasutavad inimesed, kelle kodukoht on Filipiinid ja neil on soe ja märg kliima. Esiteks hangitakse kookospähkli liha, jahvatatakse seda ja kuivatakse 2,5 tundi jooksul temperatuuril umbes 40C - 45C. Pärast seda, õli lihtsalt niristatakse kuivatatud pähkli lihast. Inimesed kasutavad seda viit sest see on päris lihtne nende jaoks, kiire ja odav.

Ka mõned inimesed lihtsalt raiuvad kookospähkli liha, ja sellest pressivad välja mahla ja õli. Selle viisi eelis on see, et kookosõli hoiab kõik kasulikud ained ja nad ei kao kuivatisega. Õli mis on tehtud sel viisil on kallim ja tervisele kasulikum[6].

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kosmeetika[muuda | muuda lähteteksti]

Kookosõli on hea niisutaja, seepärast kasutatakse seda huulepalsamina, meigieemaldajana, juuksepalsamina või lihtsalt näokreemina. See õli on ka suurepärane massaažiõli, hambapasta, deodorant ja päikesekaitsekreem [7]. Kookosõlis on kõrge E-vitamiini sisaldus, see on oluline juuste ja naja tervisele [8]. Mõned käsitöömeistrid teevad sellest seepi, mis tuleb välja väga mahe ja lõhnav.

Kokandus ja kodundus[muuda | muuda lähteteksti]

Kookosõli on väga kasulik igapäevases kodutöös. Seda õli võib kasutada nagu salatikaste, tee või kohvi magustamiseks ja vannitoa puhastamiseks[9]. Kookosõli annab helendust nahatoodetele, puhastab metallesemeid ja vähendab sääsepiste kihku. Kookosõli õli lisatakse maitseliste küpsiste, pirukate ja kuklite küpsetamisel.

Vilted[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Kookosõli". http://www.vianaturale.ee. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 22.11.2017. Eesti keeles.
 2. "История кокосового масла". http://primeoils.ru. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 7.11.2017. Vene keeles.
 3. "Удивительная польза кокосового масла". https://royal-forest.org. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 7.11.2017. Vene keeles.
 4. Ware, Megan (2017) Coconut Oil: Benefits, Uses, and is it really healthy? Kasutatud 07.11.2017
 5. Bee, Lucy. "How Coconut Oil is Made". https://blog.lucybee.co. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 12.11.2017. Inglise keeles.
 6. "Кокосовое масло: виды и способы применения". http://kotelock.ru. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 21.11.2017. Vene keeles.
 7. "Kookosõli kasutamisvõimalusi". http://www.hingepeegel.ee. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 17.11.2017. Eesti keeles.
 8. "Kookosrasva mitmekülgsed kasutusvõimalused". http://www.nurme.eu. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 22.11.2017. Eesti keeles.
 9. Duron, Alexandra. "76 Genius Coconut Oil Uses for Everyday Life". https://greatist.com. Failitüüp: Veebileht. Kasutatud 22.11.2017. Inglise keeles.