Karl XIII

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Karl XIII

Karl XIII (7. oktoober 17485. veebruar 1818) oli Rootsi kuningas 18091818 ja Norra kuningas Karl II nime all 18141818, viimane Rootsi kuningas Holstein-Gottorpi dünastia Rootsi liinist.

Võimuletõus[muuda | muuda lähteteksti]

Karl sai Rootsi kuningaks pärast seda, kui Rootsi oli sõjas Venemaaga kaotanud Soome ning Gustav IV kukutati Rootsi aadlikepoolt, kes olid vastu Gustavi revanšiplaanidele Vene-Rootsi sõda tulemuste ja Soome kaotamise ümbervaatamiseks. Pärast kuninga Gustav IV Adolfi vahetust tema onu Karl XIII vastu senine Napoleon I/Prantsusmaa-vaenulik poliitika asendus ettevaatlikult Prantsuse-sõbralikuga.

Troonipärimine[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna Karli kaks seaduslikku last surid lapsepõlves, siis kutsuti troonipärijaks Prantsusmaa kindral Bernadotte, kelle Karl lapsendas ning pärandas talle Rootsi kuningatrooni. Bernadottest sai Rootsi kuningas Karl XIV Johan ning uue Rootsi Bernadotte kuningadünastia rajaja.

1814. aastal otsustati Viini kongressil kompenseerida Rootsile Ees-Pommeri kaotus personaaluniooniga Norraga. Nii sai Karlist ka Norra kuningas.

Abielu ja lapsed[muuda | muuda lähteteksti]

7. juulil 1774 abiellus Karl oma nõo, Hedwig von Holstein-Gottorpiga (17591818), kuid nende lapsed surid lapsepõlves.

See oli korraldatud abielu. Alguses Karl armastas oma ilusat ja elavat abikaasat, aga pärastpoole võõrandusid nad teineteisest üha enam. Oma elu lõpuaastail, juba kuningana, ajas Karl oma abikaasat närvi, kõndides tal kannul ja esitades korduvalt samu küsimusi. Üldiselt elas kumbki abikaasa eraldi. Mõlemad rikkusid korduvalt abielu.

Karli armukeste hulka kuulusid näiteks õuedaam ja harfimängija Augusta von Fersen, laulja ja näitleja Charlotte Eckerman, õuedaam Mariana Koskull ning baleriin Charlotte Slottsberg. Viimasel oli kuninga üle suur mõju. Karl sai Augusta Ferseniga poja Karl Lövenhielmi (17721861).

Eelnev:
Gustav IV Adolf
Rootsi kuningas
18091818
Järgnev:
Karl XIV Johan
Eelnev:
Christian Frederick
Norra kuningas
18141818