Karl Kimmel

Allikas: Vikipeedia

Karl Kimmel (Kämmel) VR II/3 (17. märts 1901 Ropka vald, Tartumaa4. märts 1982 Toronto) oli Eesti Vabadussõja veteran. Korp! Sakala vilistlane.

Lõpetas Tartu reaalkooli 6. klassi. Võttis osa vabatahtlikuna Vabadussõjast, osaledes kaitselahingutes ja pealetungides Paju lahingus, Valga, Petseri ja Pihkva ruumis ning Lätis Landeswehri vastu, samuti Narva ja Irboska lõikudes.

Ta abiellus jõululaupäeval 1924. aastal Elvast pärit Adeline Lauriga. Neil oli kaks last, poeg Aavo ja tütar Katrin Sale ning kolm lapselapselast Karl, Juhan ja Arvo.

Ta lõpetas Tapa Ühisgümnaasiumi eksternina, millele järgnesid õpingud Tartu Ülikoolis, teenides samal ajal 4. suurtükiväegrupis ja hiljem 2. diviisi staabis. Eesti okupeerimisega Nõukogude Liidu poolt oli ta sunnitud katkestama õpingud ülikoolis ja arvati reservi sama aasta suvel. 1941. aastal jätkab ta võitlust punase ilmakorra vastu metsavendade ridades Ulila ja Tartu lahingutes. Alates sügisest oli ta Idapataljon 658 (tuntud kui Rebase pataljon) koosseisus idarindel, kuni ta määrati 20. diviisi reservi. Sõja lõppedes ühines ta oma perega Zappendorfi külas Saksamaal Baieris.

1950. aastal emigreerus ta koos perega Kanadasse, elukohaks Belleville’i linn. Aasta hiljem edasi Torontosse, kus töötas aastaid puusepana.

Iseloom[muuda | muuda lähteteksti]

Sõprade keskel oli tema hoiak Eesti tuleviku suhtes vankumatu. Olles heatahtlik ja väga abivalmis, läks kogu vaba aeg eestlaskonnale. Kuulus Toronto Eesti Võitlejate Ühingu ridadesse. Ta näitas oma käteosavust kunsti alal. Algust tegeles maalimisega, hiljem asutas koos venna Aleksandriga käsitööfirma. Kanadas hakkas ta valmistama filigraanehteid.

Inimesed tema kvaliteediga ja isamaa-armastuse vitaalsusega on kõige paremini jäädvustatud laulu "Eestimaa, mu isamaa" viimase salmi sõnadega: "Truuks jääme isamaale viimse veretilgani." Karl Kimmelil jäi nägemata Eesti Vabariigi taastamine 21. augustil 1991. Ta suri Torontos 4. märtsil 1982 ja on maetud Yorgi kalmistul mitte kaugel Kanada sõjaveteranidele pühendatud ausambast, kes võitlesid ja langesid vabaduselahingutes. Nii nagu tema.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]