Mine sisu juurde

Karl I (Münsterberg)

Allikas: Vikipeedia
Karl I
Sünniaeg 4. mai 1476
Surmaaeg 31. mai 1536 (60-aastaselt)
Lapsed Johann von Münsterberg, George II, Margarethe

Karl I (ka Karl von Podiebrad, Karel z Minstrberka; 2./4. mai 147631. mai 1536) oli Münsterbergi ja Oelsi hertsog ning Glatzi krahv.

Karli isa oli Böömimaa kuninga Jiří Poděbradyst poeg Heinrich (Jindřich). Tal oli ka kaks vanemat venda, kellega koos ta pärast isa surma 1498. aastal tolle valduseid valitses. Esialgu oli ta vaid Münsterbergi hertsog, kuid tema vendade surma järel (1502 ja 1511) päris ta ka Oelsi ning Glatzi. Ta oli Böömi kuningate Vladislav II, Ludvik II ja Ferdinand I teenistuses ning jäi reformatsiooni ajal kindlaks katoliiklusele.

Karlil oli 8 last, neist 4 poega. Ühele neist, Johannile, püüdis ta saada Liivi ordumeistri või mõne Liivimaa piiskopkonna koadjuutori kohta, samuti lootis ta temasgt teha Masoovia hertsogit. Tema plaane toetas Preisimaa hertsog Albrecht, sest nad olid sugulussidemetes ja Albrechtile olnuks kasulik, kui tema eiigi naabruses asunuks sõbralik valitseja. Kuid nii ordumeister Wolter von Plettenberg kui ka Liivimaa piiskopid lükkasid Karli ettepaneku tagasi ning Poola kuningas Zygmunt I liitis Masoovia enda pärusvaldustega.