Kapadookia (Rooma provints)

Allikas: Vikipeedia
Rooma keisririik Hadrianuse ajal (117–138 pKr), Kapadookia keiserlik provints esile tõstetud

Kapadookia oli Rooma keisririigi provints Anatoolias (tänapäeval Kesk-Ida-Türgi) keskusega Caesareas. See loodi aastal 17 pKr keiser Tiberiuse poolt (valitses 14–37 pKr) pärast Kapadookia viimase kuninga Archelaose surma.

Kapadookia oli keiserlik provints, mis tähendab, et selle kuberner (legatus Augusti) oli otse keisri poolt määratud. 1. sajandi lõpul liideti provintsiga ka Pontuse ja Väike-Armeenia piirkondi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rooma vabariigi laienemine Väike-Aasias aastatel 188–63 eKr

Rooma liitlane[muuda | muuda lähteteksti]

Enne otsest keiserlikku valitsemist oli Kapadookia üks Aleksander Suure maailmariigi järglaskuningriike. Kapadookia kuningriiki valitses Ariaratiidide dünastia aastatel 331 eKr kuni 95 eKr. Ariarathes IV ajal astus Kapadookia esmakordselt kontakti Rooma vabariigiga kui vaenlane liidus Seleukiidide kuninga Antiokhos Suurega Rooma-Süüria sõjas aastatel 192–188 eKr.

Pärast Rooma võitu Antiokhose üle astus Ariarathes IV vabariigiga sõbralikesse suhetesse, kihlates oma tütre Rooma liitlase Pergamoni kuningaga. Ariaratiidide kuningatest said seejärel peamised Rooma liitlased idas. Kuningriik toetas vabariiki vastukaaluks Seleukiidide riigi vastu, mis nõudis ülemvõimu Kapadookia kuningriigis. Kapadookia toetas Roomat ka Kolmandas Makedoonia sõjas aastatel 171–166 eKr kuningas Perseuse vastu. Rooma võit Seleukiidide ja Makedoonia üle tegi vabariigist suurvõimu Ida-Vahemerel.

Kui kuningas Attalos III (138–133 eKr) pärijateta suri, pärandas ta Pergamoni kuningriigi Roomale. Eumenes III nõudis Pergamoni trooni, okupeerides territooriumi. Aastal 130 eKr toetas Kapadookia kuningas Ariarathes V Rooma konsul Publius Licinius Crassus Dives Mucianust nurjunud katses tõugata Eumenes III troonilt. Nii Crassus kui ka Ariarathes V langesid lahingus Eumenes III vastu. Ariarathes V surma tagajärjel hõivas tema alaealine poeg Ariarathes VI Kapadookia trooni.

Pontuse kuningas Mithridates V rakendas kontrolli Kapadookia üle, kihlates oma tütre Laodike Ariarathes VI-ga. Mithridates V algatas hiljem sõjalise sissetungi Kapadookiasse, moodustades kuningriigist Pontuse kuningriigi protektoraadi. Ehkki nominaalselt iseseisev, jätkus Pontuse mõju Kapadookia üle tema poja Mithridates VI ajal.

Aastal 116 eKr mõrvati Kapadookia kuningas Ariarathes VI Mithridates VI käsul Kapadookia aadliku Gordiose poolt. Mithridates VI paigaldas siis oma õe Laodike, Ariarathes VI lese, regendiks alaealise Ariarathes VII üle, kindlustades veelgi Pontuse kontrolli kuningriigi üle. Pärast seda, kui Bitüünia kuningas Nikomedes III abiellus Laodikega, püüdis ta Kapadookiat oma kuningriiki annekteerida ja kukutas Ariarathes VII. Mithridates VI sekkus kiiresti, ajades Nikomedes III piirkonnast minema, taastades oma tütrepoja Ariarathes VII Kapadookia troonile ja tuues Kapadookia tagasi Pontuse mõjusfääri.

Pontuse kuningas võis hiljem aastal 101 eKr mõrvata Ariarathes VII, kui Mirthridates VI pani oma 8-aastase poja Ariarathes IX nukukuningana Kapadookia troonile. Lapsena ei suutnud Ariarathes IX kuningriigis kontrolli säilitada, kui Kapadookia aadlikud aastal 97 eKr tema võimu vastu mässasid ja mõrvatud Ariarathes VII poja Ariarathes VIII kuningaks nimetasid. Mithridates surus mässu kiiresti maha, saatis Arirarathes VIII maapakku ja taastas tema poja Kapadookia troonile.

Rooma klientkuningriik (95 eKr – 14 pKr)[muuda | muuda lähteteksti]

Vastuseks Kapadookia rahutustele aastal 95 eKr saatis Bitüünia kuningas Nikomedes III saadiku Rooma, nõudes ülemvõimu kuningriigis. Mithridates VI saatis samuti saadiku Rooma, otsides Rooma nõusolekut tema ülemvõimule Kapadookias. Kuid Rooma senat ei andnud kuningriiki kummalegi.

Selle asemel nõudis senat nii Pontuselt kui ka Bitüünialt taandumist Kapadookiast ja selle sõltumatuse tagamist. Senat käskis Ariarathes IX kukutada. Kiliikia Rooma kuberneri Lucius Cornelius Sulla sõjalisel toetusel pandi Ariobarzanes I Kapadookia kuningaks. Ariobarzanes I troonile saamisega aastal 95 eKr sai Kapadookiast Rooma vabariigi klientriik.

Aastal 93 eKr tungisid Mithridates VI väimehe Tigran Suure juhitud Armeenia kuningriigi väed Pontuse kuninga korraldusel Kapadookiasse. Tigran tõukas troonilt Ariobarzanes I, kes põgenes Rooma, ja kroonis Gordiose uueks Kapadookia klientkuningaks. Armeenia klientriigi Kapadookiaga asutas Tigran oma kuningriigi ja laieneva Rooma vabariigi vahele puhvertsooni.

Olles Kapadookia kindlustanud, tungis Mithridates Bitüünia kuningriiki, võites aastal 90 eKr kuningas Nikomedes IV. Nikomedes IV oli sunnitud põgenema Itaaliasse. Senati delegatsioon saadeti itta, et taastada nii Nikomedes IV kui ka Ariobarzanes I vastavalt nende kuningriikidesse. Kuigi Liitlassõda oli Itaalias veel käimas, suutis Rooma edukalt taastada mõlemad kuningad vabariigi kasvava mõju tõttu piirkonnas.

Mithridatese sõjad (88–63 eKr)[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Mithridatese sõjad
Väike-Aasia kaart aastal 89 eKr Esimese Mithridatese sõja alguses. Kapadookia (heleroheline) on näidatud kui Pontuse kuningriigi (tumeroheline) klient

Aastal 89 eKr, pärast rahulepingu sõlmimist Roomaga ja Ariobarzanes I taastamist Kapadookia troonile, tungis Mithridates VI taas Kapadookiasse, pannes Pontuse nukukuningana troonile oma poja Ariarathes IX. Mithridatese tegevus Kapadookias sütitas Esimese Mithridatese sõja (89–85 eKr) Rooma ning Pontuse ja tema liitlase Armeenia vahel.

Lucius Cornelius Sulla asus Rooma sõjapüüdlusi juhtima aastal 87 eKr ning alistas Mithridates VI ja tema liitlased aastal 85 eKr kindlalt. Kasvavate poliitiliste väljakutsete tõttu vajati tema tähelepanu Roomas, seega kehtestas Sulla Mithridates VI-le leebed tingimused: Mithridates pidi loobuma kontrollist Bitüünia ja Kapadookia üle, kuulutades Ariobarzanes I ja Nicomedies IV Rooma klientkuningateks. Vastutasuks lubas Rooma säilitada Mithridates VI-l oma võimu Pontuse üle.

Kui Nikomedes IV aastal 74 eKr suri, pärandas ta Bitüünia kuningriigi Rooma vabariigile. Tema surm põhjustas Väike-Aasias võimuvaakumi, mis võimaldas Mithridates VI sisse tungida ja juhita kuningriigi vallutada. Kuna Mirthidates VI-l olid taas plaanid Rooma Väike-Aasia protektoraatides, sealhulgas Kapadookias, käivitas Rooma Pontuse ohu lõpetamiseks Kolmanda Mithridatese sõja. Konsul Lucius Licinius Luculluse lähetamisega Aasiasse ajas Rooma Pontuse ja selle liitlase Armeenia Aasiast välja, kinnitades aastal 71 eKr Rooma ülemvõimu Aasia klientriikides ja vallutades protsessi käigus Pontuse. Kui Mithridates VI põgenes Armeeniasse, tungis Lucullus aastal 69 eKr kuningriiki.

Vaatamata esialgsele edule ei suutnud Lucullus sõda otsustavalt lõpetada. Aastal 66 eKr suutsid Mithridates VI ja Tigran oma kuningriigid tagasi võtta ning Lucullus kutsuti Rooma. Senat saatis siis itta Pompeiuse, et sõda lõpetada. Pärast kaotust Pompeiuselt põgenes Mithridates VI taas Armeeniasse. Kuid Tigran keeldus teda vastu võtmast. Mithridates VI oli sunnitud põgenema üle Musta mere põhja Bosporose kuningriiki oma poja Maharesi võimu alla, lõpetades sellega aastal 65 eKr sõja.

Kui Mahares keeldus Rooma vastu uut sõda alustamast, tappis Mithridates VI ta ja võttis Bosporose trooni endale. Kui Mithridates VI oli taas innukas roomlastega võitlema, ei olnud tema noorem poeg Farnakes II seda mitte ja kavandas oma isa võimult kõrvaldamist. Tema plaanid avastati, kuid armee, mitte soovides tegeleda Pompeiuse ja tema vägedega, toetas Farnakest. Nad marssisid Mithridates VI peale ja sundisid endist kuningat aastal 63 eKr endalt elu võtma. Farnakes II saatis kiiresti saadikud Pompeiuse juurde alistumispakkumisega. Pompeius nõustus Farnakes II alistumisega ja nimetas vastutasuks Farnakes II Rooma klientkuningaks Bosporose kuningriigis.

Mithridates VI eemalviibimisega Väike-Aasiast annekteeris Pompeius Bitüünia, Pontuse ja Kiliikia ametlikult Rooma vabariigile kui provintsid. Sissetungil Armeeniasse aastal 64 eKr alistus Tigran Pompeiusele ja sellest sai Rooma klientriik. Pärast Armeenia tasalülitamist reisis Pompeius lõunasse ja annekteeris Rooma klientriigi Süüria ametlikult vabariiki kui provintsi, kukutades selle kuninga Antiochos XIII Asiatikose. Pärast Ariobarzanes I surma pani Pompeius ühe oma viimase teona idas enne Rooma naasmist tema poja Ariobarzanes II uueks Rooma klientkuningaks Kapadookias.

Ariobarzanes II valitses Rooma klientkuningana aastani 51 eKr, kui ta naabrile Partiale ustavate jõudude poolt mõrvati. Rooma senat kuulutas tema poja Ariobarzanes III tema õigusjärglaseks ja pani ta Kiliikia Rooma kuberneri Cicero sõjalisel toetusel Kapadookia troonile. Aastal 50 eKr avastas Ariobarzanes III Cicero abil oma ema Athenais Filostorgos II vandenõu ta kukutada ja noorema venna Ariarathes X-ga asendada. Cicero ja Ariobarzanes III pagendasid Athenaise, kes oli Mithridates VI tütar, Kapadookiast.

Rooma kodusõjad[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Rooma vabariigi kriis

Kapadookia muutus oluliseks mängijaks Rooma vabariigi kodusõdade ajal. Kui Julius Caesar ületas aastal 49 eKr Rubico jõe ja alustas oma kodusõda, põgenesid paljud Rooma senati liikmed Pompeiuse juhtimisel itta. Kapadookia kuningas Ariobarzanes III toetas esialgu Pompeiust Caesari vastu, tänu Pompeiuse toetusele tema isale aastaid varem. Kuid pärast Caesari võitu Pompeiuse üle Farsalose lahingus ja sellele järgnenud Pompeiuse mõrva aastal 48 eKr kuulutas Ariobarzanes III oma lojaalsust Caesarile. Caesar nimetas seejärel Gnaeus Domitius Calvinuse Rooma kuberneriks Aasias, kes tegutses tema pealeitnandina Väike-Aasias, kui ta reisis Ptolemaioste Egiptusesse.

Kuna roomlased olid kodusõjast haaratud, otsustas Rooma klientkuningas Bosporose kuningriigis ja Mithridates VI noorim poeg Farnakes II kasutada juhust ning vallutas Kolchise ja Väike-Armeenia (Rooma Pontuse provintsi territooriumid). Kapadookia ja Galaatia valitsejad, vastavalt Ariobarzanes III ja Deiotaros, pöördusid Calvinuse poole kaitse saamiseks ja varsti otsisid Rooma väed lahingut Farnakes II-ga. Nad kohtusid Nicopolise lahingus Ida-Anatoolias, kus Farnakes II võitis Rooma armeed ning vallutas enamuse Kapadookiast, Pontusest ja Bitüüniast.

Pärast Ptolemaioste vägede alistamist Niiluse lahingus lahkus Caesar aastal 47 eKr Egiptusest ning reisis läbi Süüria, Kiliikia ja Kapadookia kohtuma Farnakes II-ga. Kui Farnakes II kuulis Caesari lähenemisest oma veteranide armeega, saatis ta saadikud rahu otsima, millest Caesar keeldus. Caesar kohtus Farnakes II-ga Zela lahingus, võites otsustavalt Pontuse kuningat ja taastades Rooma ülemvõimu Väike-Aasias. Pärast naasmist Bosporose kuningriiki mõrvati Farnakes II tema väimehe Asandrose poolt. Vastutasuks nimetas Caesar Asandrose kuningriigi uueks Rooma klientkuningaks. Siis liidendas Caesar Väike-Armeenia Kapadookiaga, et moodustada puhver Rooma huvidele Väike-Aasias tulevase idaagressiooni vastu.

Caesar mõrvati 15. märtsil 44 eKr Marcus Junius Brutuse ja Gaius Cassius Longinuse juhitud Rooma senati liikmete poolt. "Vabastajad" põgenesid seejärel Itaaliast, asudes aastal 43 eKr juhtima vabariigi idaprovintse ja klientriike, sealhulgas Kapadookiat. Kui Ariobarzanes III vaidlustas Rooma sekkumise tema kuningriiki, hukkas Cassius ta ja pani aastal 42 eKr Kapadookia troonile tema noorema venna Ariarathes X. Hiljem samal aastal, pärast Brutuse ja Cassiuse võitmist Teise triumviraadi poolt Filippoi lahingus, saavutas idaprovintside ja klientriikide juhtimise triumvir Marcus Antonius. Aastal 36 eKr hukkas Antonius Ariarathes X ja tegi Archelaosest uue Kapadookia klientkuninga.

Teine triumviraat sai läbi aastal 33 eKr, lõpetades Antoniuse seadusliku õiguse valitseda vabariigi idaosa. Triumviraadi lõppedes tugevnes võitlus ülemvõimu eest Antoniuse ja Octavianuse vahel. Kui Octavianus kasvatas oma toetust läänes, tõmbas Antoniust Egiptuse kuninganna Kleopatra poole. Kui Octavianus kuulutas Egiptusele sõja, läks Antonius, keda toetasid idapoolsed klientriigid (sealhulgas Kapadookia) Egiptusele Octavianuse vastu appi. Octavianuse võit Antoniuse üle Aktioni lahingus aastal 31 eKr kindlustas Octavianuse positsiooni Rooma maailma vaieldamatu isandana. Octavianusele reisil läbi Väike-Aasia ja Levanti Kreekast Egiptusesse, kuulutasid Kapadookia kuningas Archelaos ja teised klientkuningad talle oma lojaalsust. Vastutasuks lubas Octavianus tal ja teistel klientkuningatel oma troonidele jääda.

Kui Octavianusest sai aastal 27 eKr "Augustus", esimene Rooma keiser, sai Kapadookiast oluline ja usaldusväärne idapoolne klientriik, mis säilitas oma andamikohustusliku iseseisvuse ümberkorraldatud Rooma keisririigis. Archelaosest sai oluline klientkuningas Augustuse idapoliitikale. Augustus pidas Archelaost lojaalseks valitsejaks, ta ei võtnud endale kohustust muuta Kapadookia otseseks provintsiks. Preemiaks tema lojaalsuse eest määras Augustus aastal 25 eKr Archelaosele Kiliikia Ida-Vahemere ääres ja Väike-Armeenia Musta mere ääres. Augustus andis Archelaosele need täiendavad territooriumid, et kaotada piraatlus Ida-Vahemerel ning rajada puhver Rooma ja Partia vahele.

Rooma provints[muuda | muuda lähteteksti]

Printsipaadi ajal[muuda | muuda lähteteksti]

Kapadookia jäi keiser Augustuse valitsemisajal oluliseks ja usaldusväärseks idapoolseks klientriigiks. Kuid Rooma poliitika Kapadookia suunal muutus pärast Augustuse surma aastal 14 pKr ja keiser Tiberiuse valitsemisajal. Aastaid varem oli Tiberius Archelaose poolt unustatud, kui Kapadookia kuningas näitas soosingut Gaius Caesarile, ühele Augustuse lapselapsele ja peamisele pärijale. Kui Tiberius oli aastatel 6 eKr kuni 2 pKr tagasitõmbunult Kreeka saarel Rhodosel, kuigi nimeliselt keisririigi idaosa väejuht, tunnistas Archelaos aastal 1 eKr Gaius Caesari, siis Tiberiusele allunud väejuhi, Augustuse tõeliseks esindajaks. Kuigi Gaius Caesar oli Augustuse eeldatud järglane, sundis tema surm aastal 4 pKr sõjalise kampaania ajal Armeenias Augustust lapsendama Tiberiuse ja nimetama ta oma järglaseks.

Asudes aastal 14 pKr keisritroonile, asus Tiberius muutma Rooma idapoliitikat. Soovides otsest juurdepääsu Kapadookia ressurssidele ja soovides alandada Archelaost, kutsus Tiberius Archelaose aastal 17 pKr Rooma. Sel ajal oli Archelaos valitsenud Kapadookiat Rooma klientkuningana juba üle viiekümne aasta. Kui ta Rooma saabus, süüdistas Tiberius Archelaost revolutsiooniliste plaanide haudumises ja vangistas ta, kus ta varsti pärast seda loomulikel põhjustel suri.

Saates oma kasupoja Germanicuse jälgima Rooma asju idas, annekteeris Tiberius Kapadookia otse keisririiki, alandades kuningriigi Rooma provintsiks. Tiberius andis Rooma klientriigi Armeenia valitsemise Archelaose kasupojale Artaxes III-le ja Rooma klientriigi Kiliikia valitsemise Archelaose pojale Archelaos II-le. Saabudes aastal 18 pKr itta, kindlustas Germanicus Rooma kontrolli Kapadookias ja piirkonnas. Keisri korraldusel annekteeris Germanicus Süüria provintsi osana keisririiki ka Kapadookia kagunaabri, klientriik Kommagene.

Enamiku 1. sajandist pKr valitses Polemon II Rooma klientkuningana endise Pontuse kuningriigi (Väike-Armeenia ja Kolchis) jäänuste üle. Kuid aastal 62 pKr kukutas Rooma keiser Nero ta ja annekteeris tema kuningriigi otsese keisrivõimu alla, liidendades selle endise territooriumi Kapadookiaga.

Piirnedes idas Eufrati jõega, oli Kapadookia kõige idapoolsem keisririigi provints. Selle keskus Caesarea (nüüd Kayseri) asus Kesk-Anatoolias, kaugemal Partia piirist. Pärast annekteerimist valitses provintsi ratsanikuseisusest kuberner tiitliga prokuraator. Prokuraatorid käsutasid vaid sõjalisi abiüksusi vaatasid suuna saamiseks Süüria senaatorlikku keiserlikku legaati.

Pärast Rooma kodusõda aastal 69 ülendas keiser Vespasianus provintsi senatiprovintsiks, tehes selle kuberneri võrdseks Süüria kuberneriga. Senatiprovintsina 2. sajandi keskpaigast pKr säilitas Kapadookia püsiva sõjalise garnisoni kolmest leegionist ja mitmest abiüksusest, kokku üle 28 000 sõduri. Sõjaline kohalolek Kapadookias oli oluline reageerimisjõud Partia sissetungide vastu ja võimaldas Rooma kerget sekkumist nende Armeenia klientriigi asjadesse.

Esimene kapadookialane, kes Rooma senatisse vastu võeti, oli Tiberius Claudius Gordianus Marcus Aurelius valitsemise ajal 2. sajandi keskpaigas pKr.

Dominaadi ajal[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Diocletianuse provintside ümberkorraldamist eraldati Pontuse ja Armeenia territooriumid ning provints kahandati Kapadookia põlise suuruseni. Selle eesotsas oli consularis ja see läks Pontuse diötseesi alla. Provintsis oli suur hulk keiserlikke maavaldusi, nagu kaasaegne seadusandlus seda tõendab. Maanteel Konstantinoopoli ja Antiookia Caesarea vahel oli märkimisväärsel hulgal keiserlikke külastusi; Valens (363–378) oli eriti sage. Tulevane keiser Julianus Apostata veetis oma noorusaastad kauges maavalduses Macellumis. Klassivahe maaomanike klassi ning linna ja maa vaeste vahel oli äärmuslik, nagu oli ka selle kõrgplatoo kliima.

330. aastate lõpul eraldati provintsi idaosa, et moodustada Armenia Prima ja Armenia Secunda provintsid. Aastal 371 eraldas keiser Valens edelaosa Tyana ümbruses, millest sai Cappadocia Secunda praesesi juhtimisel, kui ülejäänust sai Cappadocia Prima, ikka veel consularise juhtimisel.

Kapadookias tekkis sel perioodil kristlike mõtlejate põlvkond, kellest kõige olulisemad olid Basileios Suur, tema lähedane sõber Gregorius Nazianzus, tema noorem vend Gregorios Nyssast ja eelmise nõbu Amfilokios Ikoniumist.

Bütsantsi keisririik[muuda | muuda lähteteksti]

Ajavahemikus 535–553, keiser Justinianus I ajal, taasühendati kaks provintsi prokonsuli juhtimise alla. Kogu hilis-Rooma ajal oli piirkond isaurialaste rünnakute sihtkoht, mille tulemusel kindlustati kohalikud linnad. 7. sajandi alguses vallutas piirkonna lühikeseks ajaks Sassaniidide riik. Pärast moslemite vallutuste puhkemist laastasid korduvad rünnakud piirkonda, millest sai piiritsoon uutes Bütsantsi teemades Anatolikon ja Armeniakon.