Kang (tõstmine)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kangiga kükkiv isik
Kangi keskosa kurrutus

Kang on treeningvahend, mida kasutatakse jõutrennis, kulturismis, tõstmises ja jõutõstmises. [1]

Kang koosneb pikast latist, mille otstele saab kinnitada kettaid (raskusi). Kangide pikkus jääb vahemikku 1,2 meetrit kuni 2,4 meetrit, kõige populaarsem on 2,2-meetrine kang. Kangi keskosa diameeter jääb 25 kuni 50 millimeetri vahele. Kang on keskelt kurrutatud, et tagada kasutajale hea haare. Kangiraskusi ehk kettaid kinnitatakse kangi servadele (selleks et raskused maha ei libiseks, kasutatakse klambreid).

Kang on pikem versioon hantlist. Kangiga saab teha palju erinevaid harjutusi, näiteks kükkimine, jõutõmme ja rinnalt surumine.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimeste kangide puudus oli see, et nad paindusid läbi. Firma nimega Eleiko parandas seda puudust. Aastal 1957 tegi firma järelvaataja Mr. Hellström, kes oli ühtlasi ka tõstja, ettepaneku firma tegevdirektorile, et firma võiks tootma hakata kange - senini oli firma tootnud väikseid kodutehnika masinaid (rösterid, vahvlimasinad jne).

Aastal 1963 valmis Eleiko esimene kang, mis püsis tervena kogu võistluse jooksul, ilma et seda oleks pidanud väljavahetama. [2] See oli suur saavutus tõstespordi ajaloos.

Tänapäeval on Eleiko üks tuntumaid kangi, ketaste ja muude tarvikute tootjaid. Eleiko kangid on valmistatud spetsiaalsest karastunud terasest, millel on vahvelmustriga kurd.


Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Tõstekang".
  2. "Eleiko".