Kang (tõstmine)

Allikas: Vikipeedia
Kangiga kükkiv isik
Kangi keskosa kurrutus

Kang on treeninguvahend, mida kasutatakse jõutreeningul, kulturismis, tõstmises ja jõutõstmises. [1]

Kang koosneb pikast latist, mille otstele saab kinnitada kettaid (raskusi). Kangide pikkus jääb vahemikku 1,2–2,4 meetrit, kõige populaarsem on 2,2-meetrine kang. Kangi keskosa diameeter jääb 25–50 millimeetri vahele. Kang on keskelt kurrutatud, et tagada kasutajale hea haare. Kangiraskusi ehk kettaid kinnitatakse kangi otstele (selleks et raskused maha ei libiseks, kasutatakse klambreid).

Kang on pikem versioon hantlist. Kangiga saab teha mitmesuguseid harjutusi, näiteks kükkimine, jõutõmme ja rinnalt surumine.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimeste kangide puudus oli see, et need paindusid läbi. Firma Eleiko parandas seda puudust. 1957. aastal tegi firma järelevaataja härra Hellström, kes oli ühtlasi ka tõstja, ettepaneku firma tegevdirektorile, et firma võiks tootma hakata kange – seni oli firma tootnud väikseid kodumasinaid (rösterid, vahvlimasinad jne).

1963. aastal valmis Eleiko esimene kang, mis püsis terve kogu võistluse jooksul, ilma et seda oleks pidanud välja vahetama. [2] See oli suur saavutus tõstespordi ajaloos.

Tänapäeval on Eleiko üks tuntumaid kangide, ketaste ja muude spordivahendite tootjaid. Eleiko kangid on valmistatud spetsiaalsest karastatud terasest, millel on vahvelmustriga kurd.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Tõstekang".
  2. "Eleiko". Originaali arhiivikoopia seisuga 20. mai 2021. Vaadatud 20. mail 2021.