Kaljukits (tähtkuju)

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib tähtkujust; sodiaagimärgi ning selle astroloogiliste tõlgenduste kohta vaata artiklit Kaljukits (märk).

Kaljukits
Kaljukits
Kaljukitse tähtkuju öötaevas

Kaljukits (Capricornus, lühend Cap) on üks sodiaagi tähtkujudest, otsetõus 21 h, kääne –20°. Kaljukitse tähtkujusse kuuluvaks loetakse üle 40 tähe, neist heledaim meist u 39 valgusaasta kaugusel asuv Kaljukitse delta ehk Deneb Algedi ehk Scheddi. Meile lähim täht (HD 192310) on 29 valgusaasta kaugusel. Vähemalt ühel tähel (HD 202206) on planeete. Meil on tähtkuju nähtav sügisõhtutel lõunataevas.

Kaljukits on oma suhteliselt madalast heledusest hoolimata arvatavasti üks vanimaid inimeste poolt eristatud tähtkujusid, mille kujutisi on leitud juba 3000 aasta tagustelt Babüloonia savitahvlitelt nimega MULSUḪUR.MAŠ (Kits-kala). See oli vetejumala Ea tähtkuju ning märkis talvist pööripäeva.[1] Kaljukits kuulus ka 48 Ptolemaiose loetletud tähtkuju hulka.

Kaljukitse kujutist on tähti mõtteliste joontega ühendades võimalik näha erineval viisil. Ühe variandi järgi moodustavad ι Cap, θ Cap, ja ζ Cap kaljukitse pea, γ Cap ja δ Cap sarve, β Cap ja α2 Cap saba ning ψ Cap ja ω Cap tagajala.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rogers,, John H. (1998). "Origins of the ancient constellations: I. The Mesopotamian traditions". Journal of the British Astronomical Association. 108: 9–28. Bibcode:1998JBAA..108....9R.{{cite journal}}: CS1 hooldus: üleliigsed kirjavahemärgid (link)