Kahepoolne turg

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kahepoolne turg, mida nimetatakse ka kahepoolseks võrguks, on vahendusplatvorm, millel on kaks erinevat kasutajarühma, kes pakuvad üksteisele võrgu eeliseid[1]. Kahepoolsed turud on levinud ka paljudes valdkondades väljaspool investeerimist ning need ei pea rangelt kaasama ostjaid ja müüjaid, kes suhtlevad nii, nagu nad võiksid börsi kaudu suhelda[2]. Kahepoolseid turge võib leida paljudes tööstusharudes. Meie maailmas kasutavad mitmed tuntud ettevõtted kahepoolseid turge, näiteks: American Express (krediitkaardid), Paypal (maksesüsteem), eBay (kaubakeskkond), Uber (taksoteenus), Facebook (suhtlusvõrgustik), WhatsApp (suhtlusvõrgustik), Netflix (voogedastusteenus), Amazon (kaupade ja teenuste müük) ning ka populaarne YouTube'i video majutus.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Kahepoolne turg hõlmab vahendajat, kes ühendab kahte tüüpi turuosalisi, kes mõlemad vajavad üksteist. Kahepoolse turu mõlema poole tasakaalustamatus võib põhjustada probleeme, näiteks likviidsuse puudumist müüjate jaoks, kellel on raskusi ostjatega ühenduse loomisel. Kahepoolsed turud võivad eksisteerida nii investeerimismaailmas kui ka paljudes muudes eluvaldkondades, kus platvormid ühendavad kahte osapoolt[3]. Mõiste "kahepoolsed turud" hakkas teadusökonoomikas ilmuma alates 2001. aastast.

Teooria[muuda | muuda lähteteksti]

Kahepoolses võrgus on kaks kasutajate kategooriat.  Nende rollid selles võrgustikus ja ka kasutuseesmärgid on selgelt erinevad. Kuid samal ajal on nad üksteisest sõltuvad ja just see interaktsioon määrab nende ühise võrgu kasutamise väärtuse. Kahepoolses võrgus muudavad ühe kategooria kasutajad oma suhtumist võrgu kasutamiseks sõltuvalt teise kategooria kasutajate arvust. Samas muudab iga kasutaja grupi liige ka suhtumist selle kasutusse, olenevalt sama kategooria kasutajate arvust. Võrguefekt on positiivne, kui kasutajate arvu kasv tõstab võrgu kasutamise väärtust, ja negatiivne, kui seda ei ole.

Näited[muuda | muuda lähteteksti]

Kahepoolsed turunäited on: [4]

  • Krediitkaardid: Kus kaupmehed ja ostjad suhtlevad.
  • Tööotsingu saidid: Kus suhtlevad ettevõtted, kes pakuvad tööd, ja inimesed, kes soovivad töötada.
  • Ajalehed ja ajakirjad: Kus suhtlevad ettevõtted, kes reklaamivad oma tooteid reklaamide kaudu, ja potentsiaalsed ajalehte või ajakirja lugevad tarbijad.
  • Videomängukonsoolid: Kus mängijad ja mängude arendajad suhtlevad.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Parker, Geoffrey (1. aprill 2022). "Two-sided market". en.wikipedia.org. Vaadatud 20.04.2022.
  2. Safane, Jake (26. oktoober 2021). "What Is a Two-Sided Market?". www.thebalance.com. Vaadatud 21.03.2022.
  3. Safane, Jake (26. oktoober 2021). "What Is a Two-Sided Market?". www.thebalance.com. Vaadatud 21.04.2022.
  4. "Kahepoolne turg". et.economy-pedia.com. Vaadatud 23.04.2022.