Kaheksas ristisõda

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Kaheksas ristisõda
Osa Ristisõdadest
Toimumisaeg 1270
Toimumiskoht Põhja-Aafrika, Tuneesia
Osalised
Rooma Katoliku Kirik
Prantsusmaa kuningriik
Jeruusalemma kuningriik
Küprose kuningriik
.
Väejuhid või liidrid
Rooma paavst Innocentius IV
Prantsusmaa kuningas Louis IX Püha
Napoli kuningas Carlo I (Charles of Anjou)
Egiptuse ja Süüria sultan Baibars I

Kaheksas ristisõda oli sõda, mida alustas Prantsusmaa kuningas Louis IX aastal 1270.

Kaheksanda ristisõja põhjustas Mamelukkide sultan Baibars, kes ründas ristisõdijate riike Süürias. 1261. aastal sai Küprose valitsejaks Hugo III, kelle ema Isabella sai regendiks Akkos. 1267. aastal sai Hugo III-st ka Jerusalemma kuningas. Sellega ei olnud nõus Lusignani perekonna teine pool: Antakya Maria; tema proteste ei võetud kuulda. Mamelukid kasutasid Jeruusalemma sisesegadusi ära ning hakkasid vallutama rannikulähedasi väikelinnu. Aastal 1265 vallutas sultan Baibars Caesarea, Haifa ja Arsufi; aastal 1266 Safadi ja Toroni. Aastal 1268 vallutas ta ka Yafo ja Beauforti; pärast seda piiras ja hävitas Antakya.

Pärast Antakya langemist sõlmisid Baibars ja Hugo III vaherahu; Baibars teadis, et Louis IX oli uut ristisõda ette valmistamas ning eeldas, et sihtmärgiks on jälle Egiptus.

1267 kuulutas Louis IX ristisõja välja, kuid ei saanud eriti palju liitlasi sõjaks. Kõigepealt ründas Tunise linna, et saada tugevat baasi, kust rünnata Egiptust, et edasi minna pühale maale. 1270 juulis maabus Louis Aafrika mandril. Juba laevadel oli suur osa armeest haigeks jäänud merevee joomisest ja kuumusest. 25. augustil suri ka Louis IX mingisse kõhuhaigusse. Päev enne seda oli kohale saabunud Louis' vend Charles, kes võttis ristisõja juhtimise enese peale.

Et haigused levisid armees edasi, lahkuti Tunisest 30. oktoobril. Saavutati ehk vaid seda, et Tunise sultan lubas kristlastel Tunises vabalt kaubelda ning munkadel ja preestritel linna siseneda.