Kaardumus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Puidu kaardumuse erinevad liigid

Puidu kaardumus on kõrvalekalle, mis tekib tasase puidu ebaühtlasel kuivamisel ja pingete vabanemisel. Kaardumus võib ilmneda ka siis, kui puitu peetakse "kuivaks" (puit võib kuluda ning vabastada niiskust lõputult), kui see imab niiskust ebaühtlaselt või eriti kui sellel lastakse liiga aeglaselt või liiga kiiresti tagasi minna tema kuiva tasakaalu olekusse. Puidu kooldumises mängib rolli mitu tegurit: puuliik, õhk, päikesevalgus, ebaühtlane viimistlus, temperatuur – isegi saagimishooaja ja kuu gravitatsioonjõuga on mõnes kultuuris arvestatud (näiteks viiuli tegemisel).

Puidu kaardumuse tüübid:

  • pikikaardumus
  • serva pikikaardumus
  • kõmmeldumus
  • keerdumus

Puidu kaardumus läheb USA puidutööstusele maksma miljoneid dollareid aastas. Saetööstusest väljuvad sirged lauad võivad olla poodi jõudes kaardunud. See kerge arusaamatu protsess on võetud lõpuks suurema vaatluse alla. Kuigi puidu kaardumust on õpitud aastaid, pole liimpuidu töötlemiseks mõeldud kaardumuse kontrollimise mudelit uuendatud umbes 40 aastat.

Teadur Texas A&M ülikoolist, Dr. Zhiyong Cai, on uurinud puidu kaardumist, ja tegeles 2003. aastal arvuti tarkvaraga, mis aitaks ettevõtetel teha muutusi tootmisportsessides, et puit ei saabuks saeveskist või tehasest sihtkohta kaardunult.[1][2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://today.agrilife.org/2003/04/14/warped-idea-ways-to-stop-swayed-wood-may-be-around-the-bend/
  2. Cai, Zhiyong, Dickens, James R (2004). "Wood composite warping: Modeling and simulation". Wood and fiber science (Soc Wood Sc Tech) 36 (2): 174–185.