Kõinastu laid

Allikas: Vikipeedia
Kõinastu
Koordinaadid 58° 38′ 0″ N, 23° 1′ 30″ Ekoordinaadid: 58° 38′ 0″ N, 23° 1′ 30″ E
Pindala 2,62 km²
Pikkus 2,5 km
Laius 1,5 km
Rannajoone pikkus 8 km
Elanikke 4 (2011)[1]
1,5 in/km²
EE Kõinastu laid.png

Kõinastu laid (Drotzenholm) on 262 hektari suurune laid Väinameres Väikese väina ja Lõpemere vahel. Kuulub Saaremaa valla koosseisu.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Madala veetaseme korral on saar umbes 2-kilomeetrise leetseljaku, Kõinastu lee, kaudu ühenduses Muhu kõige läänepoolsema punkti Sääreotsaga Koguva lähedal.

Piki Kõinastu lääneranda kulgeb ca 1,5 km pikkune ja põhjaosas (Suur pank) kuni 4 meetri kõrgune kruusane Vesiru astang. Laiul leidub paljandeid, palju rändrahne, pikki klibuvalle, kadastikke ja salumetsa.

Laiult on leitud 369 liiki taimi.

Taimekoosluste ja haudelinnustiku (kurvitsaliste pesitsusala) poolest on kõrge looduskaitselise väärtusega saare kaguosas asuv rannaniit ja Kõinastu lee laiud. Saare idaranna ja Kõinastu lee ümbruses paljanduv merepõhi on tähtis haneliste ja kurvitsaliste rändepeatuspaik.

Inimtegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Keskajal kuulus Kõinastu laid, tol ajal nimega Drotzenholm, Maasilinnale. 16. sajandi alguses oli laiul kaks talu, hiljem isegi väike küla – näiteks 1834. aastal oli viis talu 73 elanikuga. Viimased alalised elanikud lahkusid laiult 1965. Pärast seda on ehitatud sinna suvilaid – aastal 1989 oli neid viis. Aastal 2007 tegutses saarel üks talumajapidamine.

Laidu on kasutatud mullikate karjamaana.

Kõinastu laiul on filmitud suur osa filmi "Mehed ei nuta" materjale.

Alates 2006. aasta talvest töötab saare põhjaosas taas Kõinastu tulepaak, mis mitu aastat oli kasutusel päevamärgina.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]