Jurbarkas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jurbarkas

leedu Jurbarkas


Pindala: 13,28 km²
Elanikke: 9711 (2020) Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 55° 5′ N, 22° 47′ E
Jurbarkas (Leedu)
Jurbarkas

Jurbarkas (Helifaili info leedu ) (Jurbork) on linn Leedus, Jurbarkase rajooni halduskeskus. Asub Nemunase paremkaldal Venemaa Kaliningradi oblasti piiri lähedal merepinnast 29 meetri kõrgusel.

Linna endine saksakeelne nimi on Georgenburg, vana venekeelne nimi oli aga Юрбургъ.[1] Administratiivselt moodustab see omaette valla.

2011. aasta rahvaloenduse andmetel oli Jurbarkase elanikest leedulasi 98,38%, venelasi 0,53%, sakslasi 0,18%.[2]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jurbarkast mainiti esimest korda aastal 1259, mil ristisõdijad rajasid sinna Georgenburgi kindluse. Kindlus asus ühel selle piirkonna linnamägedest, teise linnamäe hõivasid leedulased. Georgenburg ise asus Karšuva muinasmaakonna territooriumil, mid asustasid skalvid.

Aastal 1382 ründas kindlust Kęstutis, kasutades selleks esimest korda Leedu ajaloos bombarde. Kaks kindlust seisid seal vastakuti kuni Tannenbergi lahinguni, mil see ala läks Leedu valdusse ja Jurbarkase kohale rajati Leedu suurvürstidele kuuluv mõis, mille juurde tekkis ka asula.

Jurbarkasest sai linn aastal 1611. XIX sajandil valmis sealne mõisakompleks.

Jurbakas oli üks esimesi elektrifitseeritud linnu Leedus. Aastail 19001903 rajas Jurbarkase mõisa toonane omanik Vasilčikovas Mituva jõele vesiveski, kuhu paigaldas ka elektrigeneraatori. Elektriga varustati nii veski kui ka mõis, kirik ja linna elumajad. Veski juures pandi tööle ka saekaater. Hoone põletasid Esimese maailmasõja ajal maha linna okupeerinud Saksa väed.

Tuntud elanikke[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Юрбургъ. Географическо-статистический словарь Российской империи, Kd. 5 (Таарджалъ — Яя). СПб, 1885, 900 lk.
  2. http://osp.stat.gov.lt/en/2011-m.-surasymas

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]