Mine sisu juurde

Jorge Andrade

Allikas: Vikipeedia
Jorge Andrade
Sünniaeg 9. aprill 1978 (46-aastane)
Amet jalgpallitreener
Medalikohad
Euroopa meistrivõistlused
Teine koht 2004 jalgpall
Jorge Andrade (2006)

Jorge Manuel Almeida Gomes de Andrade (sündinud 9. aprillil 1978 Lissabonis) on Portugali jalgpallikoondise endine kaitsja.

Andrade on pärit Roheneemesaartelt, mis on endine Portugali koloonia.

Koondisekarjäär

[muuda | muuda lähteteksti]

Andrade debüüt koondises toimus 2001. aasta aprillis, kui mängiti Prantsusmaaga. Juba samal aastal lõi ta esimese värava koondises; see juhtus 14. novembril sõprusmängus Angola jalgpallikoondise vastu.

Kokku lõi Andrade Portugali eest kaheaastaste vahedega 3 väravat, kõik Portugali suureskoorilistes võitudes. Ta lõi ka ühe omavärava Hollandi jalgpallikoondise vastu, aga Portugal võitis sellegi kohtumise. Kokku osales Andrade Portugali eest 51 koondisemängus.

2002. aasta maailmameistrivõistlustele Lõuna-Koreasse pääses Portugal valikgrupivõiduga. Sealjuures edestati Iirimaa jalgpallikoondist üksnes väravate vahega. Lisavalikmängudega jõudis MM-ile ka Iirimaa. Finaalturniiri alustas Portugal šokeeriva 2:3 kaotusega USA jalgpallikoondisele ja Andrade vahetati platsile 74. minutil, kui väravad olid juba löödud. Järgnes 4:0 võit Poola jalgpallikoondise üle, kus Andrade ei mänginud. Viimases kohtumises oli vaja teha viik Lõuna-Korea jalgpallikoondise vastu, kuid Portugal jäi 27. minutil kümnekesi ja 66. minutil koguni üheksakesi. 69. minutil vahetati sisse Andrade, kuid 70. minutil lõi Park Ji-Sung mängu ainsa värava. Lõuna-Korea võitis alagrupi USA ees, Portugal jäi kolmandaks ja langes välja.

2004. aasta Euroopa meistrivõistlused toimusid Portugalis. Andrade mängis kõik Portugali kohtumised kaasa algusest lõpuni. Alagrupis kaotas Portugal üllatuslikult Kreeka jalgpallikoondisele 1:2, kuid võitis seejärel Venemaa jalgpallikoondise 2:0 ja Hispaania jalgpallikoondise 1:0 ning ühes sellega ka alagrupi. Kreeka läks teisena edasi, edestades Hispaaniat löödud väravate arvuga. Veerandfinaalis tuli vastu Inglismaa jalgpallikoondis. Normaalaeg lõppes 1:1, lisaaeg 2:2. Penaltiseerias võitis Portugal pärast 7 lööki 6:5, Andrade lööma ei pidanud. Poolfinaalis Hollandi vastu läks Portugal 58. minutil 2:0 juhtima, kuid 63. minutil lõi Andrade omavärava. See jäi kohtumise viimaseks ja Portugal pääses finaali, kus kohtus taas Kreekaga. Kreeka võitis taas 1:0 ja tuli Euroopa meistriks. See oli maailma jalgpalliajaloo üks läbi aegade suurimaid üllatusi.

2006. aasta MM-valikgrupi läbis Portugal ainsagi kaotuseta ja võitis. Neljandaks jäi Eesti jalgpallikoondis, keda Portugal mõlemas mängus võitis, ja Andrade mängis mõlemas mängus algusest lõpuni. Kuid finaalturniirile Andradet ei võetud. Maailmameistrivõistlustel võitis Portugal alagrupi täiseduga ja saavutas lõpuks 4. koha.

Viimast korda esindas Andrade Portugali 22. augustil 2007 2008. aasta EM-valikmängul Armeenia jalgpallikoondise vastu, mida Portugal ei suutnud võita (1:1). Portugal võitis valikgrupis üksnes pooled mängud, kuid tuli Poola järel teiseks ja pääses finaalturniirile, võitis seal alagrupi, kuid langes veerandfinaalis.

  • 2000 Portugali karikas
  • 2000 Portugali superkarikas
  • 2002 Hispaania superkarikas

Jorge Andrade on 184 cm pikk ja kaalub 73 kg.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]