Joma

Allikas: Vikipeedia
Joma logo

Jóma on Hispaania tööstusettevõte, mis valmistab spordirõivaid ja -jalatseid. Firma peakontor asub väikeses Portillo de Toledo linnas Hispaania Toledo provintsi halduskeskuse lähedal.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1965–2000[muuda | muuda lähteteksti]

Ettevõtte asutas 1965. aastal Fructuoso López. Tööd alustati kõigest kaheksa inimesega. Aja jooksul on Jóma saanud kuulsaks kui kvaliteetsete jalgpallijalatsite, jalgpallirõivaste, spordijalatsite ja igapäevariietuse tootja. 1992. aastal tõusis ettevõte Hispaania jalgpallijalatsite tootjate hulgas esikohale. Tänu uut tüüpi spordijalatsitele, mis töötati välja koostöös sportlaste ja juhtivate asjatundjatega, sai Jómast 1997. aastal minijalgpallijalatsite ja -rõivaste turu liider. 2000. aastaks oli Portillo de Toledo imetillukesest töökojast saanud 70 000 m2 pindalaga tänapäevane ettevõte[1]. Jóma asutas oma teadusliku uurimise keskuse, kus koostöös Toledo jalatsiuuringute assotsiatsiooni ja Valencia biomehaanika instituudiga töötatakse välja uusi spordijalatsite mudeleid.

2001–2009[muuda | muuda lähteteksti]

Praegune Jóma on piiriülene firma, mille tütarettevõtted asuvad USA-s, Saksamaal, Hiinas, Itaalias, Mehhikos, Hongkongis ja Panamas ning mille kaupa müüakse rohkem kui 70 riigis. Hispaanias, Hiinas ja Mehhikos asuvad tootmisettevõtted annavad tööd rohkem kui tuhandele inimesele. 2007. aastal arvati Jóma Hispaania tunnustatud kaubamärkide foorumisse kui oma ala liider ja üks maailma 70 kõige levinumast kaubamärgist[2]. 2007. aastal spondeeris ettevõte rohkem kui 40 profimeeskonda ja rohkem kui 500 sportlast üle kogu maailma. 2009. aastal sõlmis ettevõte Hispaania kergejõustikuföderatsiooniga sponsorlepingu, mille kohaselt riigi kergejõustiklased võistlevad neli aastat Jóma spordiriietuses[3].

Tooted[muuda | muuda lähteteksti]

Firma valmistab meeste, naiste ja laste spordirõivaid ning jalgpalli-, tennise-, fitnessi-, kergejõustiku- ja minijalgpalli- (saalijalgpalli-) jalatseid.

Juhtkond[muuda | muuda lähteteksti]

President Fructuoso López, juhatuse esimees Jose Manuel López

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Joma history 2000". Originaali arhiivikoopia seisuga 5. märts 2010. Vaadatud 8. juulil 2010.
  2. "The leading Spanish brand in sport shoes and clothes". Originaali arhiivikoopia seisuga 18. märts 2014. Vaadatud 8. juulil 2010.
  3. Joma presented the Spanish Athletic National Team collection in a big event[alaline kõdulink]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]