John le Carré

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
John le Carré
John le Carre.jpg
John le Carré. Hamburg, 2008
Sünninimi David John Moore Cornwell
Sündinud 19. oktoober 1931 (88-aastane)
Poole, Dorset, Inglismaa
Kirjandusžanrid spiooniromaan
kriminaalromaan
Abikaasa(d) Alison Sharp (1954–1971)
Valerie Eustace (1972–tänaseni)
Laps(ed) 4 poega
Koduleht johnlecarre.com

John le Carré /lə ˈkɑrˌeɪ/ (kodanikunimega David John Moore Cornwell; sündinud 19. oktoobril 1931) on inglise kirjanik, kes on tuntud eelkõige spiooniromaanide autorina.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Ta sündis Dorsetis. Tema vanem vend on töötanud turundusjuhina ja noorem õde on näitleja. Peale selle on tal noorem poolvend, kes on töötanud ajalehtede juhatustes.

Kui John oli viieaastane, jättis ema pere maha. John on väitnud, et ei mäleta ema ega kohtunud temaga enne täisealiseks (21-aastaseks) saamist.

Johni isa Ronnie oli pidevalt võlgades. Ta mõtles korduvalt välja kiire rikastumise plaane, mis ei olnud aga täiesti seaduslikud. Mitu korda ta saigi raha, kuid istus ka korra kindlustuspettuse pärast vangis. See tekitas Johniski huvi saladuste ja konspiratsiooni vastu ning mõjutas tema kirjanikukarjääri. Mitu le Carré tegelast on Ronniest tugevasti inspireeritud. Aastal 1954 läks isa pankrotti.

Johnil jäi keskharidus saamata. Ta käis internaatkoolis (enamik Inglismaa keskkoole olid tollal internaatkoolid), mille direktor nõudis karmi distsipliini. Johnile see ei sobinud ja ta langes koolist välja.

Ta töötas Suurbritannia välisministeeriumis, Briti saatkondades Saksamaal Bonnis ja Hamburgis ning hiljem Briti välisluures MI-6-s. Teenistuse luures lõpetas NSV Liidu kasuks töötanud Briti topeltagent, kes paljastas ta tegevuse.

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1954 abiellus ta Alison Ann Veronica Sharpiga. Neil sündisid pojad Simon, Stephen ja Timothy. Abielu lahutati 1971.

Aastal 1972 abiellus ta Valérie Jane Eustace'iga. Neil sündis poeg Nicholas, kes on Nick Harkaway nime all raamatuid kirjutanud.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Oma esimese kirjandusteose kirjutas ta luureteenistuses töötamise ajal. Oma kirjandustegevuses kasutas ta tegelase prototüübina reaalse Briti luureametniku kolonel David Smiley eeskuju[1].

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Colonel David Smiley, telegraph.co.uk, 09 Jan 2009

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]