John McCain

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
John McCain
John McCain


Ametis
Ametisse asumise aeg
3. jaanuar 1987
Eelnev Barry Goldwater

Eelnev John Jacob Rhodes Jr.
Järgnev John Jacob Rhodes III

Sünniaeg 29. august 1936 (81-aastane)
Erakond Vabariiklik Partei
Allkiri John mccain signature2.svg

John Sidney McCain III (sündinud 29. augustil 1936 Coco Solo õhujõudude baasis Panama kanali tsoonis) on Ameerika Ühendriikide poliitik, Arizona osariigi senaator. Ta oli Vabariikliku Partei presidendikandidaat 2008. aasta presidendivalimistel, kuid kaotas valimised Barack Obamale.

McCain on endine merelennuväelane, kes langes Vietnami sõjas 1967. aastal vangi, kui ta lennuk alla tulistati. Ta sai raskelt vigastada. Vangistuses pidi ta taluma piinamist, mis põhjustas talle püsivaid kehavigastusi. 1973. aastal ta vabastati. 1981. aastal läks ta kapteni auastmes erru. Teenistuse jooksul pälvis ta autasud Silver Star, Bronze Star, Legion of Merit, Purple Heart ja Distinguished Flying Cross.

Üleriigilises poliitikas osalenud alates 1982. aastast, mil ta valiti Arizona osariigi esindajana Ameerika Ühendriikide Kongressi Esindajatekotta. Alates 1987. aastast on ta olnud Arizona senaator Ameerika Ühendriikide Kongressi ülemkojas ehk senatis.

Kuigi ta on Vabariikliku Partei liige, on ta tuntud oma muutlike vaadete poolest ning on sageli oma poliitilise karjääri kestel senatis teinud koostööd Demokraatliku Partei senaatoritega, kartmata minna vastuollu Vabariikliku Partei ametliku poliitilise joonega.

Esmakordselt pürgis ta Vabariikliku Partei presidendikandidaadiks 2000. aasta presidendivalimiste eelvalimiskoosolekutel. Ta kaotas 7. märtsil 2000, tollasel superteisipäeval eelvalimised üheksas osariigis ja loobus kaks päeva hiljem edasisest kandideerimisest, tunnistades George W. Bushi paremust.

2008. aasta presidendivalimised[muuda | muuda lähteteksti]

Vabariikliku Partei eelvalimistel 2008. aasta presidendivalimiste kandidaadi selgitamiseks saavutas McCain superteisipäeval valimisvõidu suurimates osariikides ja tõusis pärast seda, kui peamine vastaskandidaat Mitt Romney 6. veebruaril kandidatuuri taandas, oma partei tõenäoliseimaks esindajaks. Lõplikult kindlustas ta oma positsiooni 4. märtsil valimisvõiduga Ohio, Rhode Islandi, Texase ja Vermonti osariigis ning viimase tõsisema parteisisese konkurendi Mike Huckabee taandumisega valimisvõitlusest.

Vabariiklik Partei kinnitas John McCaini oma ametlikuks presidendikandidaadiks 1. kuni 4. septembrini toimunud kongressil. Tema asepresidendikandidaadiks kinnitati Alaska kuberner Sarah Palin.

4. novembril toimunud presidendivalimistel võitis McCain 173 kohta, Barack Obama aga 365 kohta valijameeste kogus. McCaini kasuks anti 46% valijate häälte üldarvust.

Tsitaadid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Ma olin konverentsil Saksamaal nädalavahetuse jooksul ja Saksamaa president Putin pidas ühe vanadest külma sõja stiilis kõnedest." (2008)

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]