John Felton

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on Buckinghami hertsogi tapjast; Inglise katoliku märtri kohta loe artiklit John Felton (märter)

John Felton (u 159528. oktoober 1628) oli Inglise armee leitnant, kes 23. augustil 1628 pussitas Portsmouthis surnuks George Villiersi, esimese Buckinghami hertsogi.

Taust[muuda | muuda lähteteksti]

1627. aastal sai Felton haavata Buckinghami hertsogi ebaõnnestunud ekspeditsioonis protestantlikku La Rochelle'i piiravate prantslaste vastu. Sestpeale pidas ta viha hertsogi vastu, kes Feltoni arvates oli jätnud endale osa tema palgast ning jätnud ta edutamiseta.

Buckingham oli Inglismaal äärmiselt ebapopulaarne, kuna prantslastelt lüüasaamist võeti rahvusliku solvanguna. Kuningas Charles I abiga suutis ta siiski vältida parlamendi ametlikke süüdistusi korruptsioonis ja ebakompetentsuses. Veidi pärast mõrva astus Felton kogunenud ja, lootes rahva vaimustusele, kuulutas oma süüd. Ta vahistati kohe ning viidi magistraatide ette, kes saatsid ta Londonisse ülekuulamisele.

Kuninga salanõukogu püüdis lasta Feltonit piinapingil küsitleda, kuid kohtunikud olid vastu ning kuulutas selle üksmeelselt rikkuvat Inglise seadusi.[1] Kuni Felton kohut ootas, ülistati tema tegu laialt luuletustes ja pamflettides, kuid kohtumõistmine liikus oma rada ja ta poodi Tyburnis 28. oktoobril 1628. Võimude valearvestuse tõttu saadeti Feltoni keha väljapanekuks Portsmouthi, kus see sai hukkamõistu asemel austusavalduste objektiks.

Ilukirjanduses[muuda | muuda lähteteksti]

John Feltoni teo tuntuim kirjeldus on Alexandre Dumas vanema romaanis "Kolm musketäri". Dumas' raamatus on Felton noor sõdur lord de Winteri alluvuses, kel kästakse valvata väljamõeldud leedi Winterit. Leedi isand kardinal Richelieu käskis tal mõrvata Buckinghami, et too ei saaks aidata protestantlikus La Rochelle'is sisse piiratud protestante. Feltoni ees teeskleb leedi Winter kurbust ja haavatud süütust, teeseldes isegi, et ta on protestant nagu Feltongi, ning valetades hertsogi kohta. Mõne päevaga õnnestub tal Felton võrgutada. Lõpuks põgenevad nad koos ja Felton saadetakse hertsogit pussitama. Kui Felton kinni võetakse, põhjendab ta mõrva edutamisest ilmajäämisega. Ta saab reetmisest aru, kui leedi Winter purjetab temata minema, lastes Feltoni kuriteo eest üles puua.

Hertsogi tapmist on kirjeldatud Philippa Gregory romaanis "Earthly Joys".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Jardine, David (1837). "A Reading on the Use of Torture in the Criminal Law of England". London: Baldwin and Cradock. Lk-d 10–12.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Alastair Bellany, "Felton, John", Oxford Dictionary of National Biography. London: Smith, Elder & Co., 1885–1900
  • Alastair Bellany, "Libel in Action: Ritual, Subversion and the English Literary Underground, 1603-1642" in Tim Harris, The Politics of the Excluded, c. 1500-1800 (2001), tekstis on lõik avalikkuse reaktsioonist mõrvale

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]