John Churchill, esimene Marlborough' hertsog

Allikas: Vikipeedia
John Churchill, esimene Marlborough' hertsog

John Churchill, aastast 1702 esimene Marlborough' hertsog (26. mai 165016. juuni 1722) oli Inglismaa väejuht ja riigimees.

Churchill pärines vaesest aadliperekonnast. Sai Yorki hertsogi, hilisema kuninga James II soosikuna kindrali auastme ja parunitiitli (1685).

Kuulsa revolutsiooni ajal läks üle kuningas William III poole ja sai temalt Marlborough' krahvi tiitli. 1690. aastal surus ta Iirimaal maha jakobiitide mässu.

Omandas kuninganna Anne'i troonile tulles (1702) tänu oma abikaasa Sarah' sõprusele kuningannaga riigiasjus erakordse poliitilise mõju. Toetas viige. Oli Hispaania pärilussõja (1701–1714) ajal Louis XIV vastase koalitsiooni silmapaistvamaid juhte; Churchilli ja Savoia printsi Eugene'i sõjategevus murdsid Prantsusmaa sõjalise ülemvõimu Euroopa mandril. Churchill kõrvaldati riigiametitest Suurbritannias pärast 1711. aastat, kui võimule tulid toorid.

Hispaania pärilussõda[muuda | muuda lähteteksti]

1704. aasta alguses oli Louis XIV hea lootus võita Prantsusmaa-vastane koalitsioon. Kuid pärast Höchstädti lahingut (13. augustil 1704) olukord muutus, sest Marlborough koos prints Eugeniga purustas seal prantslaste ja baierlaste väe: viimased kaotasid kolm neljandikku oma sõduritest. See oli suur võit, mille tagajärjel seni külmavereline Prantsuse kuningas pea kaotas.

Belgias vallutas Marlborough 1706. aastal tormijooksuga hertsog Villeroy kaitseliinid Ramillies' juures. Selle tagajärjel langes suurem osa Belgiast inglaste kätte. Kuid juba 1708. aastal otsustas Louis XIV vallutada Belgia tagasi. Suurel, 110 000-mehelisel väel õnnestus vallutada Gent ja Brüssel, kuid Oudenarde'i piiramisel said prantslased Marlborough' ja prints Eugeni ühendatud väelt lüüa.

Enne kaotust Oudenarde'i juures oli Louis XIV saatnud delegatsiooni Leipzigi lähedale, kus asus Karl XII laager. Viimane oli parajasti oma võimu tipul. Prantslased tahtsid Rootsist endale liitlast teha. Kohale oli saadetud ka Marlborough, kes rikkus prantslaste plaani.