JoJo's Bizarre Adventure

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ametlik logokujundus

"JoJo's Bizarre Adventure" (jaapani keeles ジョジョの奇妙な冒険, hepburni transkriptsioon JoJo no Kimyō na Bōken; lühendatuna "JoJo" või JJBA) on Jaapani koomiksisari ehk manga, mille autor on Hirohiko Araki. See hakkas ilmuma 1987. aastal ning ilmub tänaseni. Sari koosneb kaheksast osast, igaüks neist käsitleb ühe suguvõsa eri järeltulijate seiklusi. Sarja esimesed viis osa on ka animeeritud ning tõlgitud inglise keelde, tänu millele see hakkas Läänes suurt populaarsust koguma. Animeeritud sarja esimene hooaeg esilinastus 2012. aastal.

4. aprillil 2021 kuulutati välja ka sarja kuuenda osa animeeritud hooaeg.[1] See esilinastub ülemaailmselt detsembris 2021.[2]

Loomine[muuda | muuda lähteteksti]

"JoJo's Bizarre Adventure" on tuntud oma unikaalse kunstistiili ning tegelaste kirevate kujunduste poolest. Autor Hirohiko Araki sai inspiratsiooni klassikalisest kunstist, Michelangelo skulptuuridest, Lääne muusikast ning kulturismi- ja märuliikoonidest (nt Arnold Schwarzenegger ja Sylvester Stallone). Tema loomingus pidevalt rõhutatakse atleetlikku maskuliinset vormi. Ühtlasi on sarja lahutamatuks tunnusjooneks tegelaste sage kujutamine modelli-laadsetes liialdatud poosides (tuntud kui JoJo pose).

Aastal 2009 esitleti sarja "JoJo's Bizarre Adventure" Louvre'i kunstimuuseumis koomiksikunsti näituse raames. Järgmisel aastal hakati sarja Prantsusmaal avaldama ja 2012. aastal jõudis see ka Põhja-Ameerikasse.

Araki on teinud koostööd ka moeettevõtetega, näiteks Gucci, luues neile riidekujundust ja sama projekti raames ka lühikoomiksi, kaasates seal koomiksiseeriast tuntud tegelasi.

Sisu[muuda | muuda lähteteksti]

Sarja keskmeks on suguvõsa Joestar pidev konflikt kurjusega erinevate põlvkondade vältel. Iga osa peategelaseks on mõni Joestar, kelle ees- ja perekonnanime sulandsõna on "JoJo". Seeria muutus populaarseks, kui kolmandas osas tutvustati Stand kontseptsiooni. Stand on inimese hinge füüsiline kujutis, mida inimene ise kontrollib. Ainult Standidega inimesed näevad teiste Stande. Kõik osad alates kolmandast ja edasi käsitlevad mahukalt Standide vahelisi võitlusi. Kahe esimese osa ühiseks motiiviks on võitluskunst Hamon, mis võimaldab hingamise läbi kontsentreerida keha energiat soovitud otstarbeks.

1. osa: Phantom Blood
19. sajandi Inglismaa. Rikka maaomaniku poeg Jonathan Joestar (12-aastane) tutvub oma uue kasuvenna Dio Brandoga. Dio jälestab teda ning plaanib saada Joestar perevaranduse pärijaks. Aastaid hiljem tema püüdlus ebaõnnestub, misjärel ta muudab end vampiiriks, kasutades enda peal iidset tundmatu päritoluga kivist maski. Ta hävitab nende mõisa ning põgeneb. Tema uueks eesmärgiks on maailma dominatsioon. Jonathan (20-aastane) õpib ära võitluskunsti Hamon ning asub koos oma uute liitlastega rännakule, et peatada näiliselt surematu vampiir Dio.
2. osa: Battle Tendency
Aastal 1938 avastab ja äratab Saksa ekspeditsioonigrupp jõulise humanoidse rassi Pillar Men (otsetõlkes 'sambainimesed' või 'sambamehed', sest nende kehad on kivistunud justkui sambaks). Sambainimeste rass on vampiirlust esilekutsuva kivimaski looja. 5000-aastasest unest ärganud 3 sambainimest asuvad otsima haruldast punast vääriskivi, mis võimaldab neil kivimaski enda peal kasutada. Neil on seda vaja selleks, et muutuda päikese suhtes immuunseks, mis muidu nad ära hävitaks. Immuunsuse omandamisel soovivad nad valitseda inimrassi üle. Jonathan Joestari lapselaps Joseph Joestar (18-aastane) asub koos oma liitlastega neid 3 humanoidi jahtima ja hävitama.
3. osa: Stardust Crusaders
Aastal 1983 tõmmatakse merepõhjast välja kirst, mille seest Dio Brando (nüüd tuntud kui 'DIO') põgeneb. Enam kui 100 aastat tagasi DIO implanteeris oma pea Jonathani surnukeha otsa, pidades seeläbi merepõhjas nii kaua vastu. Paar aastat hiljem peale kirstust põgenemist ärkas temas uus võime: Stand. Aastaks 1987 on DIO peaaegu täielikult Jonathani keha omastanud, mis omakorda põhjustas mitmel Joestaril samuti Stand võime ärkamist. Joseph Joestari (69-aastane) tütar Holly Kujo (45-aastane) aga ei pea ärganud võimele vastu ning langeb sügavale koomasse, tal on elada jäänud vaid 50 päeva. Joseph ning tema lapselaps Jotaro Kujo (Holly poeg, 17-aastane) asuvad koos veel mõne liitlasega suurele rännakule, et leida ning hävitada DIO, päästes seeläbi Holly elu. DIO hävitamine lõikaks läbi nende hingesideme Jonathani keha ning selle ärandanud DIO saatanliku hingega.
4. osa: Diamond Is Unbreakable
5. osa: Golden Wind (tuntud ka kui Vento Aureo, itaalia keeles 'kuldne tuul')
6. osa: Stone Ocean
7. osa: Steel Ball Run
Seeria seitsmes osa võtab aset alternatiivses universumis, kus Joestar sugupuu on teistmoodi üles ehitatud. See toimub täiesti sõltumatult esimesest kuuest osast.
8. osa: JoJolion
Kaheksas osa samuti leiab aset sellel alternatiivsel ajajoonel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]