Jigorō Kanō

Allikas: Vikipeedia

Dr. Jigorō Kanō (嘉納 治五郎 Kanō Jigorō, 28. oktoober 1860, Mikages4. mai 1938) on jūdo rajaja.

Jigorō Kanō

Dr. Jigorō Kanō on sündinud 28. oktoobril 1860. aastal Jaapani mereäärses linnas Mikages. 1871. aastal lõpetas J. Kanō Tokios keskkooli. Olles 17-aastane astus ta Kaisei Lütseumi, mis hiljem nimetati ümber Tokio Keiserlikuks Ülikooliks. Ta sooritas eksamid sotsioloogia teaduskonda, kust ta siirdus pedagoogika teaduskonda. Aasta hiljem kaitses filosoofias doktoriväitekirja. Ta lõpetas ülikooli 1881. aastal 16-aastasena alustas J. Kanō tegelemist jūjutsuga. Tema esimeseks jūjutsu õpetajaks oli sensei Teinosuke Yagi, kes õpetas talle jūjutsu põhiprintsiipe. Hiljem on ta õppinud Tenji-Shinyo ryu koolis selliste jūjutsu meistrite käe all nagu sensei Hachinosuke Fukuda ja Masatomo Iso. 1881. aastal siirdus Kanō õppima Kito ryu kooli Tsunetoshi Iikobo juurde.

1882. aastal, pärast Kano nimetamist instruktoriks ja inspektoriks priviligeeritud Gakusjuini Lütseumis, alustas ta õpitud jūjutsu tehnika ümbertöötlemist, analüüsides vanu käsikirju ja süstematiseerides arvukate koolkondade tehnikaid. Ta pidas võimalikuks, et saab ühendada parimad tehnikad erinevatest koolkondadest ühtseks süsteemiks ning et saab luua kehalise kasvatuse programmi, mis haarab vaimseid ja kehalisi oskusi.

1887. aastal tegi ta esimesed märkmed jūdō tehnika alal. Kuid alles 62-aasta vanuselt pidas ta võimalikuks üldistada talletatud kogemused ja kirjutada raamat jūdōst.

Kanost sai Keiserliku Majandusministeeriumi ja Riigi Õpetusministeeriumi esindaja ja 1932. aastal valiti J. Kanō Jaapani Kehakultuuri ministriks .

1935. aastal sai Kanō Asahi preemia silmapaistva töö ja organiseerimise eest Jaapani spordis.

1938. aastal osales Kano Kairos Olümpiakomitee Kongressil, kus arutati lähenevate Olümpiamängude ettevalmistust. Kano valiti Jaapani Olümpiakomitee liikmeks 1909. aastal. See, et järgmised olümpiamängud pidid toimuma Jaapanis, oli suurel määral prof. J. Kano teene. Ühtlasi oli ka Kano esimene Aasiast pärit ROK-i liige.

Pöördudes tagasi Kairost professor Jigorō Kanō suri 4. mail 1938. aastal.