Jekaterinburgi keskstaadion

Allikas: Vikipeedia
Jekaterinburgi keskstaadion

Jekaterinburgi keskstaadion (vene keeles Центральный стадион) on suurim Venemaal Jekaterinburgis asuv spordirajatis. Pärast viimast rekonstrueerimist aastail 2014–2017 on tegu üksnes jalgpallistaadioniga, varem oli staadion mitmeotstarbeline.

Tänapäevane staadion ehitati 195357. 2003 lõpetati sellel jalgpallivõistluste korraldamine. 200611 staadion rekonstrueeriti ja spordivõistlusi seal ei korraldatud. Esialgu kavatseti ümberehitustööd lõpetada juba järgmisel aastal, aga need venisid märksa pikemaks ja staadion taasavati alles 19. augustil 2011.

Kergejõustikuvõistluste korraldamiseks on staadionil 8 jooksurada ning kaugushüppe- ja kuulitõukesektor.

Juba 5. juulil 1900 hakati staadioni kohale rajama velodroomi. Valmis aiaga piiratud trekk, mille pikkus oli kolmandik versta (350 m). Publikule oli ette nähtud üks rida toole ja selle taga kaks rida pinke, samuti 16 looži. Esimesed võistlused toimusid 16. (vkj. 3.) septembril 1900. Lisaks jalgrattaspordile võisteldi seal kergejõustikus, riistvõimlemises, kroketis ja tennises. Jalgpalli mängiti seal esimest korda 1913.

Velodroom suleti 1925. Osalt põhjustas seda asjaolu, et 350-meetrise ellipsi sisse ei mahtunud täismõõtmetes jalgpalliväljak, osalt pealtvaatajakohtade vähesus. Tema kohale rajati uus staadion, mis sai nimeks V. I. Lenini nimeline Uurali oblasti staadion. Jalgpalliväljaku ja jooksuradadega staadion avati pidulikult 22. juulil 1928. Staadioni lõunaservas paiknesid puidust tribüünid 5 tuhandele pealtvaatajale.

1953 hakati taas uut staadioni ehitama. Vana, puidust staadion ei vastanud tuleohutuse nõuetele, samuti oli vaja rohkem pealtvaatajakohti. Staadioni projekteeris arhitektuuribüroo "Promstroiprojekt". Projekti peaarhitekt oli Sergei Vassiljev, selles osalesid ka arhitektid Konstantin Vassiljev ja Juri Vladimirski ning konstruktorid A. Kovalenko ja Boriss Maslennikov. Staadion valmis 26. juunil 1957. Staadioni projektijärgne nimi oli "Metallurg Vostoka" ('ida metallurg'), aga lõppkokkuvõttes kinnitati staadionile see nimi, mida ta kannab tänapäeval: keskstaadion.

See staadion oli oma aja tipptase. Staadionil oli kaks tribüüni, ida- ja läänetribüün, mis kokku mahutasid 27 tuhat pealtvaatajat. Läänetribüüni all asusid võimlemis- ja jõusaalid, arstikabinetid, kohtunike ruum, pressikeskus, riietehoiud, sportlaste puhkeruumid ja puhvetid. Idatribüüni all olid võõrastemaja, kohvik, raadiosõlm ja staadioni hooldamise ruumid. Lisaks olid spordikompleksis harjutusväljakud, väike staadion jääpalli jaoks (samuti tribüünidega), maahoki- ja tenniseväljakud ning korvpalli- ja võrkpalliväljak.

Stiililt on keskstaadion stalinistliku arhitektuuri näide.

Keskstaadionil toimusid 1959. aasta maailmameistrivõistlused kiiruisutamises naistele, kus NSV Liidu sportlased saavutasid üldkokkuvõttes nelikvõidu.

Staadionil ei ole toimunud Venemaa täiskasvanute jalgpallikoondise mänge, küll aga peeti seal 2012 kolm Venemaa noortekoondise 2013. aasta EM-valikturniiri mängu. Venemaa sai neist ühe võidu ja kaks viiki ning võitis valikgrupi.

Jekaterinburgi keskstaadionil plaanitakse korraldada 2018. aasta maailmameistrivõistluste kohtumisi jalgpallis. Kuna staadioni viimane ümberehitus ei olnud kuidagi seotud maailmameistrivõistlustega, siis tuleb staadion veel kord ümber ehitada. Selle käigus paigaldatakse staadionile ajutised konstruktsioonid, et viia staadion vastavusse FIFA nõuetega maailmameistrivõistluste korraldamiseks. Niimoodi suurendatakse staadioni mahutavus 44 130 pealtvaatajani. Pärast maailmameistrivõistlusi need ajutised konstruktsioonid kõrvaldatakse ja järele jääb 33 000 pealtvaatajakohta.

Jekaterinburgi keskstaadion on jalgpalliklubi FK Ural kodustaadion.