Jasper Linde

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Jasper Linde (surnud 29. juunil 1524) oli Riia peapiiskop aastatel 1509–1524.

Linde oli, nagu enamik Liivi ordu liikmeid, pärit Vestfaalist Camenist Reini äärest ning sai ordumeister Wolter von Plettenbergiga hästi läbi. Linde oli ise ka Saksa ordu preestervend.

1509. aasta veebruaris valiti Linde Riia peapiiskopiks. Seejärel käis ta Roomas, kus sai paavstilt 23. mail konfirmatsiooni (ametliku kinnituse) peapiiskopi ametile. Teel Rooma ja tagasi külastas ta ka Saksa Ordu kõrgmeistrit Preisimaal.

Tema ametiaja esimesel poolel Vana-Liivimaal suhteline rahu, kuid tema ametiaja lõpus jõudis Liivimaale reformatsioon, mis vapustas kõige enam just katoliiklikke kõrgvaimulikke.

Jasper Linde püüdis levitada katoliku usku maarahva seas, selleks kavandas ta 1512, 1513, 1514. aasta maapäeval Valmieras, partikulaarkoolide asutamist linndes ja maapiirkonddes, kuid ei saavutanud linnade toetust ettevõtmisele.

1522. aastal sõlmisid Liivimaa linnad ja vasallid maapäeval Valmieras liidu ning ordumeister ja piiskopid ei suutnud neid lepitada.

1524. aastal kuulutas Riia linn end avalikult protestantlikuks ja püüdis Riia peapiiskopi võimu alt vabaneda. Linde suri enne, kui ta suutis midagi selles suhtes ette võtta ning reformatsiooniprobleemid langesid tema järglase ning veendunud katoliiklase Johann Blankenfeldi kaela, kes 1523. aasta lõpus oli saanud tema koadjuutoriks.

Linde püüdis 1513. aastal sundida endale kuulekusvannet andma ka Preisimaa sufragaanpiiskoppe (Ermlandi, Kulmi, Pomesaania ja Samlandi piiskoppe), kuid edutult.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Michael Hildebrand
Riia peapiiskop
15091524
Järgnev:
Johann VII