Jaroslav Krejčí (politoloog)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on ühiskonnateadlasest; tema isa, 20. sajandi esimese poole õigusteadlase ja poliitiku kohta vaata artiklit Jaroslav Krejčí (poliitik); ajaloolase ja filosoofi kohta vaata artiklit Jaroslav Krejčí (filosoof).

Jaroslav Krejčí (13. veebruar 1916 Polešovice16. veebruar 2014 Lancaster) oli tšehhi ühiskonnateadlane, tunnustatud politoloogia ja kultuurisuhete ekspert. Aastast 1945 õigusteaduse doktor.

Aastatel 19351939 õppis ta Prahas Karli Ülikoolis õigusteadust. Töötas pärast ülikooli lõpetamist Kaubanduse Keskliidus, kus tegeles kaubandusõiguse küsimustega. Kaitsnud aastal 1945 doktorikraadi õigusteaduses, töötas aastani 1949 Riiklikus Plaanikomitees. Aastatel 19471948 oli ta Plaanikomitee esimehe sekretär. Huvitudes makromajanduse küsimustest, täiendas ta ennast sellel erialal Praha Ühiskonnauuringute Kõrgkoolis. Pärast teenistust Plaanikomitees töötas Krejčí 19501953 Tšehhoslovakkia Riigipanga dokumentatsiooniosakonnas.

Arreteeriti aastal 1954 süüdistatuna kommunistliku režiimi vastases tegevuses ja sai karistuseks kümme aastat vangistust. Viibis sel ajal nii vanglas kui töölaagrites, tegi sunnitööd kivisöekaevanduses ja klaasivabrikus. Amnesteeriti mais 1960, oli seejärel sunnitud töötama seitse aastat väljaspool eriala, algul lihttöölise ja hiljem raamatupidajana. Paralleelselt õppis ta iseseisvalt aasia rahvaste ajalugu ja religiooni. Aastal 1968 töötas ta lühiajaliselt Tšehhoslovakkia Teaduste Akadeemia arhitektuuriteooria ja inimkeskkonna kabinetis. Sama aasta augustis Krejčí emigreerus, esialgu Austriasse ja järgmisel aastal sealt edasi Suurbritanniasse.

Tema teadustegevus jäigi edaspidi peamiselt seotuks Suurbritanniaga, kus ta on 1969. aastast Lancasteri Ülikooli õppejõud. Ta on töötanud Saksamaa uuringute, Euroopa uuringute ja religiooniloo osakonnas. Aastatel 19761983 oli ta Lancasteri Ülikooli professor. Pärast emeriteerumist 1983. aastal on ta jätkanud õpetamist Lancasteri Ülikooli Euroopa keelte ja kultuuride osakonnas.

Kodumaaga taastas ta sidemed pärast kommunistliku režiimi langust ja iseseisva Tšehhi Vabariigi teket, elades 1990. aastast paralleelselt Prahas ja Lancasteris. Aastatel 19931999 oli ta Olomoucis asuva Palacký Ülikooli poliitika ja Euroopa uuringute osakonna külalisprofessor. Aastast 1994 on Krejčí töötanud Tšehhi Vabariigi Teaduste Akadeemia filosoofia instituudis ja aastast 1995 lugenud külalisprofessorina loenguid Praha Karli Ülikooli konstitutsiooniõiguse osakonnas.

Jaroslav Krejčí pälvis mitmeid autasusid, teiste seas medali võitluse eest natsismi vastu (1946), Tšehhi Vabariigi presidendi autasu (1998), Josef Hlávka medali (2003) ja Societas Scientiarum Bohemica medali teenete eest teaduse arendamisel (2006).

Ta avaldas arvukalt uurimusi eri teemadel. Aastal 1983 ilmunud teoses "Great Revolutions Compared" võrdles ta kuut olulisemat revolutsiooni maailma ajaloos. Hiljem laiendas ta oma analüüsi ja teooria ka pärast Teist maailmasõda toimunud revolutsioonidele Mehhikos ja Iraanis. Tunnustust pälvis tema töö ühiskondlike struktuurimuutuste uurimisel ja analüüsimisel Tšehhoslovakkia, Poola ja Jugoslaavia näitel. Krejčí uuringud hõlmavad politoloogia, sotsioloogia, ajaloo, kultuuriteooria, filosoofia ja makromajanduse küsimusi.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Allpool on esitatud nimekiri olulisematest Jaroslav Krejčí monograafiatest. Eesti keelde ei ole siiani tema tekste tõlgitud.

 • "Důchodové rozvrstvení" (Sissetulekute jagunemine, 1947)
 • "Social Change and Stratification in Postwar Czechoslovakia" (Ühiskondlik muutus ja kihistumine sõjajärgses Tšehhoslovakkias, 1972)
 • "Social Structure in Divided Germany" (Ühiskondlik struktuur jagatud Saksamaal, 1976)
 • "National Income and Outlay in Czechoslovakia, Poland and Yugoslavia" (Riiklikud tulud ja kulud Tšehhoslovakkias, Poolas ja Jugoslaavias, 1982)
 • "Great Revolutions Compared, the Search for a Theory" (Suurte revolutsioonide võrdlus: teooria otsingud, 1983)
 • "Czechoslovakia at the Crossroads of European History" (Tšehhoslovakkia Euroopa ajaloo ristteel, 1990)
 • "The Civilizations of Asia and the Middle East before the European Challenge" (Aasia ja Lähis-Ida tsivilisatsioonid silmitsi Euroopa väljakutsega, 1990)
 • "The Human Predicament, Its Changing Image" (Vaesus inimühiskonnas ja selle muutumine, 1993)
 • "Society in a Global Perspective" (Ühiskond globaalses perspektiivis, 1993)
 • "Czechoslovakia 1918–1922" (Tšehhoslovakkia 1918–1922, 1996)
 • "České křižovatky" (Tšehhi ristteed, 2001)
 • "Postižitelné proudy dějin" (Ajaloo arusaadavad voolud, 2002)
 • "The Paths of Civilization" (Tsivilisatsiooni rajad, 2004)