James Lovelock

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
James Lovelock in 2005.jpg

James Ephraim Lovelock (sündinud 26. juulil 1919 Letchworth Garden Citys Hertfordshire'is Inglismaal) on inglise atmosfäärikeemik, polühistor ja populaarteaduslike raamatute autor.

Ta lõpetas Manchesteri ülikooli keemia erialal ning sai hiljem Londonis meditsiini alal doktorikraadi. Sellele järgnes USAsse kolimine, kus ta töötas mitmes ülikoolides teadurina. Aastal 1961 asus ta tööle NASAsse. Aastaks 1970, kui Vikingi programm Marsile jõudis, oli Lovelock arutlenud palju Marsi atmosfääriolude üle. Ta leidis, et kõik elusorganismid planeedil peavad ära kasutama ka planeedi atmosfääri ja selle läbi ka seda muutma, kuid Marsi atmosfäär oli peaaegu täielikus keemilises tasakaalus. Sellest järeldas ta Maa näite põhjal, et Marsil ei saa olla elu.

Tuntuse on Lovelock saanud oma raamatutega Gaia hüpoteesist.

Tõlked eesti keelde[muuda | muuda lähteteksti]

  • Lovelock, James 2006. Liiga vähe, liiga hilja? Üleilmsest soojenemisest saab igaühe probleem. (Tõlkinud Eda Post.) Eesti Päevaleht 30. detsember 2006
  • Lovelock, James 2007. Gaia kättemaks: Miks Maa meie tegevusele vastu astub – ja kuidas me suudaksime siiski inimkonna päästa? (Tõlkinud Lauri Laanisto, järelsõna Kalevi Kull.) (Roheline Raamat 5.) Tallinn: Varrak.