Jack Russelli terjer

Allikas: Vikipeedia
Jack Russelli terjer
FCI standard nr 345
Rühm 3: terjerid
Alarühm 2: madalajalgsed terjerid
Standard nr 345   05.12.2012 (en et)
Päritolumaa  Inglismaa
Töökatsed vabatahtlik
Tunnused
Kattekarv
  • siledakarvaline,
  • murtud karvaga,
  • karmikarvaline.[1][2]
Koer (Canis lupus familiaris)

Jack Russelli terjer (JRT) on väiksekasvuline koeratõug, keda kasutati Inglismaal rebasejahil. Ta on väikest kasvu ja põhivärvuselt valge koer. Karvatüübilt on terjer kas sile, poolkarm või täiskarm.

Jack Russelli terjerid on hüperaktiivsed, väga energilised ja targad ning vajavad pidevat tähelepanu. Sobivad perre, kus on lapsed.

Iseloom[muuda | muuda lähteteksti]

Iseloomult on JRT vilgas ja energiline. Ta peab olema enesekindel, avatud või veidi umbusklik ning talle on lubatud terjerlik temperament. Argus ja agressiivsus on halvad iseloomuvead. JRT peab olema töötades visa, koostööaldis, väsimatu ja isemõtlev. Tõul on tugev jahiinstinkt.

Oma energilisuse tõttu ei sobi koer igasse perre. Probleeme võib tekitada koera tohutu liikumisvajadus ja aktiivsus. Kui need jäävad rahuldamata, võib koer hakata kodu lõhkuma ja käsklusi eirama. See tõug sobib hästi näiteks agility, sõnakuulelikkuse ja kuulekuskoolituse harrastamiseks. Oma väikesest kasvust hoolimata ei ole ta padjakoer.[3]

Tõustandard[muuda | muuda lähteteksti]

Tõustandardi järgi on Jack Russelli terjerid valge karvaga, mille laigud ei moodusta karvastikust vähem kui 51%. Lubatud on kas pruunid, mustad või tricolour-märgistused. Pruunil värvusel on väga erinevaid toone tumepruunist pähklini. Mustvalged koerad on haruldased.

Põhiliselt asub tumedam värv peapiirkonnas ja sabajuurel, kuid laike võib olla ka kehal. Väikesed täpid on lubatud, kui need ei muuda koera värvust määrdunuks. Lubatud on ka täiesti valged koerad, kui nina ja laugude pigment on must.[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Jack Russell Terrier" (PDF) (inglise). FCI. Vaadatud 20.09.2017.
  2. "Jack Russelli terjer" (PDF). Eesti Kennelliit. Vaadatud 20.09.2017.
  3. 3,0 3,1 Eesti Jack Russellite Tõuühing. "Tõustandard". Eesti Jack Russellite Tõuühingu koduleht. Vaadatud 24.07.2020.