Mine sisu juurde

Jaapani keraamika

Allikas: Vikipeedia
Jōmoni perioodi vaas
3000-2000 eKr
Tōkyō Rahvusmuuseum

Jaapani keraamika all mõistetakse Jaapanis loodud keraamikat.

Jōmoni perioodi keraamika

Vaata ka artiklit Jaapani ajalugu

Sõna Jōmon tähendab nöörornamentikat.

Vanimad keraamikaleiud pärinevad viiendast aastatuhandest e.m.a.

Jōmoni perioodi (13 000 – 300 eKr) nöörkeraamikat, mille omapärasemateks joonteks on tugev liigestatus ja viimistletus, on väga vähe säilinud.

Yayoi perioodi keraamika
Tokyo rahvusmuuseum

Jaapani keraamikasse tuli mõjutusi Hiinast ja Koreast.

Yayoi perioodi (300 eKr300) keraamikale on iseloomulik tagasihoidlik kujundus ja keraamiliste esemete punakas toon.

Keraamika arengule Kofuni perioodil (300710) aitas palju kaasa Koreast pärit keraamikute tegevus Jaapanis. Korea meistrid tõid Jaapanisse potikedra kasutusoskuse ja hakkasid rajama anagama ahjusid (teatud keraamikapõletusahju tüüp).

Perioodile on iseloomulik tuhaglasuuriga kõrgkuumuskeraamika.

Tekkis Sue kivinõu.

Kofuni perioodist on tuntud ka Haniwa keraamilised skulptuurid, mida valmistati punasest savist ja mida asetati haudadele.

Kamakura perioodiga (11851333) kujunesid välja Jaapani keraamikakeskused (Bizen, Tamba, Echizen, Tokoname, Seto ja Shigaraki) ja algas Jaapani keraamika õitseaeg, mis kestab tänaseni.

Loodi Bizeni tehnika.

Seoses teetseremooniate kasvava populaarsusega kasvas ka vajadus sobivate nõude järgi. Kyōto keraamik Chōjiro Raku pani aluse raku-keraamika tekkele.

Azuchi-Momoyama perioodil (15731603) toodi sõjakäigult Koreasse Jaapanisse, Kyūshū saarele, palju keraamikuid, kes Saga ja Nagasaki prefektuuris panid aluse nõndanimetatud Karatsu kivinõukeraamikale, mida viljeleti eriti intensiivselt 17. sajandi lõpul.

Imari keraamika

17. sajandil avastati Arita lähedal suured portselanisavi maardlad. Sellega pangi alus Arita portselani tekkele, mis jäljendas oma sini-valge glasuurialuse maaliga Hiina ja Korea portselani.

Arita lähedal asus Imari sadam, kust toimus Arita portselani eksport Euroopasse. Selle sadamaga seoses tekkis ka üldnimetus Imari keraamika.

17. sajandil sai alguse ka Kakiemono portselani tootmine, mis sai nime Sakaida Kakemono järgi, kes oli ametilt portselanimaalija. Kakiemono portselanile on iseloomulik lillede ja lindude domineerimine dekooris, mis oli kõrvuti rohke vaba pinnaga.

Tänu euroopa kaupmeestele jõudis järjest rohkem Jaapani portselani Euroopasse, mis avaldas tohutut mõju Euroopa keraamika edasisele arengule.

Pärast II maailmasõda muutus põhjalikult kogu Jaapani elukorraldus. Tekkis taas suur huvi Jaapani vanema kultuuri vastu ja hakati toetama vanade traditsioonide jätkajaid. Seda ka keraamikas.

Siiski tekkis ka keraamikuid, kes vastandasid end vanu traditsioone jälgivatele keraamikutele ja hakkasid katsetama uute keraamikatehnikatega.

1948. aastal loodi Sodeisha grupp, kuhu kuulus palju tuntud jaapani keraamikuid.

Jaapani keraamika iseloomustus

[muuda | muuda lähteteksti]

Jaapani keraamikale on iseloomulik range vormikäsitlus, looduslähedus, peen värvi- ja detailikäsitlus, luksuslikkus, perfektne viimistlus, meisterlikkuse kõrgtase ja loomulikult traditsioonide jälgimine.

Jaapani keraamikuid

[muuda | muuda lähteteksti]
Raku-tehnikas vaas

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]