Jaanus Orgusaar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Jaanus Orgusaar (sündinud 16. märtsil 1971) [1] on Eesti leiutaja[viide?] ja disainer [2].

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Õppis aastatel 19941999 Eesti Kunstiakadeemias moe eriala. [1] [3]

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

1990. aastate algul disainis jalatseid ja rõivaid [3]. Tootekujunduse ja Pisikese Maja arhitektuuriga hakkas tegelema 2009. aasta paiku, asutades oma ateljee.[viide?]

Tema looming on inspireeritud geomeetriast [2]. Ta mängib struktuuridega, mille tulemusena sünnivad disaini- ja arhitektuuriobjektid [2]. Tema peamine kaubandusvaldkond on 3D-objektide modelleerimine jätkusuutlikult lehtmaterjalidest. Tema kirg ja sund tema loomingus on järgida biooniliste struktuuride ja universumi mustrite rada. Tema loomingust on rahvusvahelist kiitust pälvinud pisikese salongi Noa ja raamaturiiuli Comb, mida on nii rahvusvahelistel messidel tutvustatud kui ka ajakirjades ja raamatutes avaldatud. [3]

Borealis OÜ[muuda | muuda lähteteksti]

Borealis OÜ on perefirma, mis alustas tegevust 2010. aastal. Peadisainer on Jaanus Orgusaar. Eesmärk on jätkusuutlikult toota täiuslikkuseni lihvitud disainmööblit naturaalsest materjalist. Kuna enamik tooteist on kokkupandav, siis firma on suunatud ekspordile ja 70% toodetest liigub Eestist välja. Paljud sisustusesemeid on valminud disaineri enda pere praktilistest vajadustest. Kõik müügis olevad tooted on peres igapäevases kasutuses, aastate jooksul läbi proovitud, testitud ja täiustatud. Lisaks mööblile arendab firma väikearhitektuuri tooteid, mis pakuvad jätkusuutlikku ja looduslähedast mikromajade näol. [2]

Riiul Comb [4][muuda | muuda lähteteksti]

Skulpturaalne riiul COMB on ühtaegu nii kunstiteos kui ka praktiline mööbliese. Vormiliselt on tegu heptagoniga, mille pind on paisutatud. Kasevineerist riiulit hoiab koos ainulaadne kolmesuunaline tapisüsteem. Kolmnurkadel põhinev struktuur kannab ära ka kõige raskemad raamatud. COMBI geomeetria pärineb sfäärile paisutatud oktaeedrist, millest on välja lõigatud kaheksandik. See struktuur võimaldab saavutada õhulise, samas jäiga vormi.

Raamaturiiul COMB on sarja populaarseim toode. Riiul on puslena kokkupandav. Riiul koosneb 15 detailist ja selle kompositsiooni lõpetavad messingust rõngad, mille küljest riiul seina riputatakse.

Mikromaja Noa [5][muuda | muuda lähteteksti]

Propageerides lihtsat ja minimalistlikku elu on NOA kiirelt ja kergelt kokku monteeritav ning oludele ja keskkonnale kohaldatav elamisüksus. Mooduleid on võimalik juurde liita ja ümber mängida, akna avast saab sel juhul mooduli liitekohas ukseava. Kui tavapärased nelinurksed aknad raamistavad vaate, siis NOA puhul kasutatud ümmargused aknad pigem avardavad vaadet. Hoone aluseks on kärje kujuline põhiplaan, millele asetatud seinapinnad koosnevad ühesuurustest rombi kujulistest moodulitest.

Taoline struktuur on lihtne ja ökonoomne, kuid samas tugev ning pakub võrratuid ruumielamusi. Kogu struktuuri hoiavad üleval neli posti. Põrandatalad asetuvad elulille struktuuri järgi, kus kolmnurkne süsteem annab stabiilsust. Maja vorm on saadud üksteise sisse asetatud kuubi ja ikosaeedri tippude ühendamisel. Hoone välislaudis on töödeldud raudoksiidiga, katusel on kasutatud termopuitu.

NOAD iseloomustab ruumi sakraalsus, mis on ühtaegu loomulik ja looduslik. Vaatamata kompaktsele põrandapinnale (21 m²), tekitab ruumi kõrgus ja ebatavaline kuju mulje avarast ja ruumikast toast. NOA pakub kindlasti enneolematut ruumikogemust.

Zome jurta[muuda | muuda lähteteksti]

Zome on kaasaegne jurta, mis koosneb identsetest voogavatest siugudest, mis vibuna paindes kokkupanduna moodustavad sünergiaatmosfäärilise ja spirituaalse ruumi. See revolutsiooniline idee annab täiesti uue tähenduse “glampingule” ehk glamuursele kämpingule. Zome'i saab kasutada lisaks näiteks jooga või meditatsiooni ruumina, koosolemisteks, majutuseks, üritusteks. Zome on iseehituv biooniline struktuur, mille kuju ja voolavuse määrab esimene rombi rida. Telgi konstrueerimise aluseks oleva võrgustiku 72 kuldlõikelist rombi määravad ära tema vormi voolavuse ja plastilisuse. Taoline struktuur põhineb kuldlõikel ning on seetõttu rahuldust pakkuv ja meeldiv. Sarnast bioonilist struktuuri kohtab paljude sakraalsete ehitiste juures. [6]

Tähtsamad projektid [1][muuda | muuda lähteteksti]

Toodete edasimüüjad[7][muuda | muuda lähteteksti]

Borealis OÜ, Estonian Design House ja Tallinn Design House Eestis, Living Wohdesign Terence Palmer E. K. Kölnis Saksamaal ning Dizainakresli Riias Lätis.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2000 Moekonkurss "Supernoova" Grand prix
 • 2002 Moekonkurss "Supernoova" Grand prix
 • 2009 II koht "Parim Eesti tootedisain 2009" disainiööl – vurrtool "Kiirendi" eest

Stipendium[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Jaanus Orgusaarel on poeg (sündinud 2010).[8]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. 1,0 1,1 1,2 "Eesti Disainerite Liidu liikmete tutvustus". Vaadatud 30.03.2020.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 "Jaanus Orgussaar - Disainerist". Vaadatud 30.03.2020.
 3. 3,0 3,1 3,2 Jaanus Orgusaar. "Jaanus Orgusaar". LinkedIn. Vaadatud 30.03.2020.
 4. "Riiul COMB". Vaadatud 30.03.2020.
 5. "Mikromaja Noa". Vaadatud 30.03.2020.
 6. "Zome jurta disainiöö raames avatud 27.-30.09". 27. september 2017. Vaadatud 30.03.2020.
 7. "Jaanus Orgusaare toodete kontaktid ja edasimüüjad". Vaadatud 30.03.2020.
 8. "Jaanus Orgusaar sai isaks". Kroonika, 14. jaanuar 2011. Vaadatud 30.03.2020.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]