Jaan Muna

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel on Eesti aktivistist; sõjaeelse aja majandustegelasest loe artiklist Jaan Muna (majandustegelane)

Jaan Muna (paremal) annab üle kingituse Tartu abilinnapeale Tiia Teppanile Tartupeedia fotovõistluse autasustamisel Tartu raekojas, 11. jaanuar 2014.

Jaan Muna (sündinud 30. aprillil 1942[1]) on Eesti elektriinsener ja Tartu ühiskondlik aktivist.

Kambja juurtega[2] Jaan Muna õppis Tartu 8. keskkoolis. Kohustusliku ajateenistuse järel Nõukogude armees, mille ta läbis Saksa DV-s, õppis Muna Eesti Põllumajanduse Akadeemias elektrifitseerimist.[3] Hiljem töötas ta veerand sajandit Tartu Leivakombinaadis.[4]

Muna on paistnud silma arvukate kõnede ja muude sõnavõttudega nii Tartu linna kui ka kogu Eestit puudutavates küsimustes[5][6][7][4][8], samuti portatiivsete valgusinstallatsioonidega[9][10][11][12][13]. Sageli osaleb Muna mitmesugustel avamistel, kus annab üle kingitusi, ning nurgakivipanekutel, kus aitab täiendada nurgakividesse paigaldatavate ajakapslite sisu. Teda on nimetatud Tartu vaimu kehastuseks[3][14].

Jaan Munast on ilmunud mitmeid leheartikleid, samuti valmis temast 2013. aastal režissöör Jaan-Jürgen Klausi dokumentaalfilm "Reaktiivkodanik Jaan Muna", mis pälvis samal aastal auhinna Theodor Lutsu filmipäevadel Palamusel ning Eesti Kinoliidu eriauhinna Vaba Vaimu priis[15][16].

Jaan Muna kuulub Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda.[1] Ta on üks MTÜ Tartu Eakate Nõukoda asutajatest 2004. aastal.[17]

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

2014. aasta Tartu linna päeval andsid Tartu linnapea Urmas Klaas ja linnavolikogu esimees Aadu Must Jaan Munale üle kodanikuaktiivsuse auhinna – klaasist muna kirjaga "Tartu kodanikuaktiivsuse klaasmuna".[18]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]