Jaan Kalda

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jaan Kalda augustis 2012 AHHAA keskuse ees. Foto: Lauri Kulpsoo.

Jaan Kalda (sündinud 12. novembril 1963 Väike-Maarjas) on eesti füüsik.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Jaan Kalda kõnelemas 2017. aasta Euroopa füüsikaolümpiaadi lõpetamisel Tallinnas.

Jaan Kalda lõpetas 1982. aastal Tallinna 1. Keskkooli matemaatika-füüsika eriklassi. 1981. aastal võitis ta esikoha üleliidulisel koolinoorte füüsikaolümpiaadil, 1982. aastal võitis hõbemedali Saksa FV-s rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil.[1][2]

1988. aastal lõpetas Moskva füüsika-tehnika instituudi (MFTI) teoreetilise plasmafüüsika eriala kiitusega ja 1990. aastal aspirantuuri MFTI-s ja I. V. Kurtšatovi nimelises Aatomienergeetika Instituudis. Samal aastal (1990) kaitses ta MFTI-s plasmas kollektiivseid ülekandeprotsesse käsitleva väitekirja (juhendaja Aleksandr Kingsep) ja sai füüsika-matemaatika kandidaadi kraadi.

Aastatel 1992–1993 töötas Kalda järeldoktorina Pariisis École Polytechnique'i teoreetilise füüsika keskuses.

Jaan Kalda uurimisvaldkonnad on matemaatiline ja üldine teoreetiline füüsika, klassikaline mehaanika, kvantmehaanika, relatiivsusteooria, gravitatsioon, statistiline füüsika ja termodünaamika. Tema teadustöö põhisuunad on seotud mastaabiinvariantsete struktuuride (sealhulgas bioloogiliste) modelleerimise ja analüüsi, juhuslike pindade statistilise topograafia, turbulentse difusiooni ja mittelineaarsete ülekandeprotsessidega.

Kalda teadusorganisatsiooniline tegevus on olnud seotud muuhulgas olümpiaadide korraldusega. 2011. aastal oli ta Rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi rahvusvahelise žürii liige, 2012. aastal Rahvusvahelise Füüsikaolümpiaadi juhtkomitee liige ja Akadeemilise Komitee aseesimees ning Saudi Araabia rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi võistkonna akadeemiline nõunik. Ta on Euroopa füüsikaolümpiaadi esimene president.

Jaan Kalda on alates jaanuarist 2015 Tallinna Tehnikaülikooli füüsikainstituudi teoreetilise füüsika õppetooli juhataja ja professor (0,5 kohaga).

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema ema oli kirjandusteadlane Maie Kalda ja abikaasa on semiootik Virve Sarapik.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]