Izrail Gelfand

Allikas: Vikipeedia

Izrail Moissejevitš Gelfand (vene keeles Израиль Моисеевич Гельфанд; inglise keeles Israil M. Gelfand; 2. september (vkj 20. august) 1913 Tiraspoli maakond, Hersoni kubermang5. oktoober 2009 New Brunswick, New Jersey) oli juudi päritolu Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide matemaatik.

Ta töötas 1991. aastast Rutgersi ülikoolis professorina. Ta on andnud märkimisväärse panuse paljudes matemaatika harudes, sealhulgas rühmateoorias, funktsionaalanalüüsis ja topoloogias. Tal on ka uurimusi neurofüsioloogia ja kliinilise meditsiini alal.

1994. aastal sai Izrail Gelfand MacArthuri fondilt MacArthuri stipendiumi. Üks tema õpilasi on Maksim Kontsevitš[1].

Haridus- ja töökäik[muuda | muuda lähteteksti]

1931. aastast hakkas Gelfand külastama Moskva Riiklikus Ülikoolis õhtuseid matemaatikaloenguid. Mõne aja pärast võeti ta tööle Keemiatehnoloogia instituudi matemaatikakateedrisse assistendiks. Kuigi kõrghariduse diplom jäi tal formaalselt saamata, võeti ta 1932. aastal MRÜ-sse õppejõuna tööle, ühtlasi õppis ta aastatel 1932–1935 aspirantuuris Andrei Kolmogorovi juhendamisel. Ta kaitses 1935. aastal teaduste kandidaadi kraadi väitekirjaga "Абстрактные функции и линейные операторы". 1940. aastal sai ta füüsika-matemaatikadoktori kraadi.

Aastatel 1935–1939 töötas Gelfand Moskva Riiklikus Ülikoolis dotsendina ja 1941–1990 professorina. Ühtlasi oli ta 1953. aastast NSV Liidu Teaduste Akadeemia Keldõši-nimelise Rakendusmatemaatika Instituudi soojusüleande osakonna juhataja.

1989. aastal asus ta elama USA-sse. Aastatel 1989–1990 oli ta külalisprofessor Harvardi Ülikoolis ja 1990. aastal Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis. 1991. aastast töötas ta Rutgersi ülikoolis professorina.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Valitud teadusühingute liikmeks[muuda | muuda lähteteksti]

Valitud audoktoriks[muuda | muuda lähteteksti]

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Gelfandi esimene abikaasa Zoja Šapiro (suri 2013. aastal USA-s) oli Moskva Riikliku Ülikooli matemaatikadotsent. Nende pojad on matemaatik Sergei Gelfand ja bioloog Vladimir Gelfand. Izrail Gelfandi teine abikaasa Tatjana Gelfand on töötanud matemaatika õppejõuna Rutgersi ülikoolis. Bioinformaatik Mihhail Gelfand on Izrail Gelfandi lapselaps.

Izrail Gelfand oli taimetoitlane. 2000. aastal võttis ta omaks veganluse eluviisi.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Students of Israel Gelfand. israelmgelfand.com]. .israelmgelfand.com
  2. Израиль и Татьяна Гельфанд. vita.org

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]