Ivan VI

Allikas: Vikipeedia
Ivan VI. Lavrenti Serjakovi gravüür
Ivan VI ema süles

Ivan VI (Иоанн Антонович; 23. august (12. august vkj) 174016. juuli (5. juuli vkj) 1764) oli Venemaa keiser aastatel 1740–1741.

Ivan oli Ivan V tütretütre Anna Leopoldovna poeg.

Kui Ivan sündis, oli Venemaa keisrinna ja Ivani tädi Anna Ivanovna suremas ning otsustas trooni temale pärandada. Ivan määrati vaid pooleteisekuuselt Venemaa valitsejaks, regendiks määrati esialgu Kuramaalt pärit keisrinna Anna favoriit Bironite dünastia Kuramaa hertsog Ernst Johann Biron (Bühren).

Kuna aga õukonnas peeti teda liialt vene aadli huvidele vastanduvaks, siis sama aasta lõpus Biron kukutati ja asendati keisri ema Anna Leopoldovnaga. Siiski jäi vene aadli rahulolematus alles, sest kõrgetel kohtadel olid enamuses sakslased, sealhulgas oli keiser ise sünni poolest sakslane. Anna Leopoldovna oli samuti valitsemiseks liiga noor ja tundis vähe huvi riigiasjade vastu, valitsuse tegelik juht oli Andrei Osterman.

1741. aasta lõpus toimus uus vandenõu, mis lõppes Ivani ja ta vahepeal regendiks saanud ema kukutamisega, uueks keisrinnaks sai Peeter I tütar Jelizaveta Petrovna. Ivan suleti Schlüsselburgi vanglasse.

Vangistuse alguses oli Ivan kõigest aastane ja ta jäi vanglasse elu lõpuni. Seetõttu ei saanud ta haridust ja tema vaimsed võimed jäid välja arenemata.

Ivanil olid kaks õde ja kaks venda, kõik nooremad. Nemad sündisid vangistuses. Ema Anna Leopoldovna suri 1746. Ivani õed-vennad vabastati vangistusest 1780. aastal, kui Katariina II võim oli kindlustunud ja ta ei pidanud neid enam ohtlikeks. Ivani õdedest-vendadest ühelgi polnud lapsi.

1762. aastal külastas teda uus keiser Peeter III, kes näis Ivanile kaasa tundvat ja võis isegi mõelda tema vabastamise peale.

Kuid Katariina II käskis pärast võimuletulekut Ivani iga hinna eest vangistuses hoida, nõudes tema kohest tapmist, kui tekib oht tema vabanemiseks. 1764. aastal prooviski Vassili Mirovitš Ivani vabastada ja taas keisrivõimule aidata. Vabastamiskatse käigus Schlüsselburgi kindlusest Ivan aga hukkus.

Autasud[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Anna Ivanovna
Venemaa keiser
17401741
Järgnev
Jelizaveta Petrovna