Isotretinoiin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Crystal Clear app virusblue.pngSiin tutvustatakse ravimit või ravimeetodit, kuid kirjutatu pole arstlik nõuanne ning see ei asenda arsti konsultatsiooni. Vikipeedia ei vastuta iseravimise tagajärgede eest.

Isotretinoiin
Isotretinoiini struktuur
Isotretinoiini molekuli mudel
Üldandmed
Keemiline valem C20H28O2
Molaarmass 300,44 g/mol

Isotretinoiin on retinoidide rühma kuuluv A-vitamiiniga sarnane ravim (toimeaine) ja tretinoiini (all-trans-retiinhape) stereoisomeer.

  • Isotretinoiin on rahvusvaheline ravimi mittepatenteeritud nimi ehk INN.
  • IUPAC nimetus: (13cis)-retinoic acid

Farmakoterapeutiline rühm[muuda | muuda lähteteksti]

Isotretinoiin kuulub rühma aknevastased preparaadid, retinoidid akne raviks:

Isotretinoiin humaanmeditsiinis[muuda | muuda lähteteksti]

Isotretinoiini määratakse arstide poolt (valdavalt retseptiravimina) selliste nahahaiguste nagu ihtüoosid ja ka akne raskete vormide ravimiseks.

Isotretinoiini sisaldavaid ravimeid kasutatakse ka onkoteraapias keemiaravina aju, pankrease jm elundite pahaloomuliste kasvajate ravikomponendina.

Seda kasutatakse ka teatud nahahaiguste ärahoidmiseks ja raviks. See on retinoid, mis tuleneb A-vitamiinist ja mida leidub ka vähesel kogusel inimkehas.

Ravimi kaubamärgid[muuda | muuda lähteteksti]

Suukaudselt võetavat isotretinoiini toodetakse ja müüakse apteegiteenust pakkuvate ettevõtete kaudu erinevate nimedega, tuntumad kaubamärgid on

Eesti ravimiturul on registreeritud firma Sandoz preparaat Isotretinoin SANDOZ (lõppenud müügiloaga)[2][3] ja Hoffmann–La Roche Roaccutane.[viide?][4]

Ravimpreparaadi tarbimisega seonduv[muuda | muuda lähteteksti]

Suukaudse preparaadi kasutamine on ettenähtud ainult vastavat ettevalmistust omava arsti ettekirjutusel. Fertiilses eas naised peavad enne ravimipreparaadi kasutust läbima rasedustesti, mille tulemused dokumenteeritakse. Isotretinoiini preparaadi väljakirjutamise ideaaltingimusteks loetakse päeva, mil rasedustesti tegemine (ravimikuuri alustamiseks soovitud tulem), retsepti väljakirjutamine ja isotretinoiini preparaadi apteegist väljaostmine toimuvad samal päeval.

See ravimpreparaat on teratogeenne, lisaks võivad ravimpreparaadi tarbimisel ilmneda mitmed soovimatud kõrvaltoimed.

Väljavõte Eesti Ravimiregistri veebilehekülje, ravimipreparaadi Roaccutane Ravimi omaduste kokkuvõttest ehk SPC[5] :

Rasedus on isotretinoiin-ravi absoluutne vastunäidustus (vt lõik 4.3). Kui patsient rasestub isotretinoiin-ravi ajal või sellele järgneva kuu jooksul hoolimata ettevaatusabinõude rakendamisest, on suur risk väga raskete ja tõsiste lootekahjustuste tekkeks.

Kõrvaltoimed[muuda | muuda lähteteksti]

Suukaudse isotretinoiinraviga on kõige sagedamini esinenud kõrvaltoimed (erinevate kaubamärkide ning koguste puhul võivad kõrvaltoimed oluliselt erineda) kliiniliste uuringute ja turuletuleku järgselt:[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Veebiversioon (vaadatud 16.08.2013)
  2. ISOTRETINOIN SANDOZ, Eesti Ravimiamet, veebiversioon (vaadatud 5.07.2015)
  3. Hinnakokkulepped alates 1. jaanuarist, Eesti Haigekassa, veebiversioon (vaadatud 5.07.2015)
  4. ROACCUTANE, veebiversioon (vaadatud 5.07.2015)
  5. 5,0 5,1 Isotretinoiin- Roaccutane Ravimiomaduste kokkuvõte Veebiversioon (vaadatud 16.08.2013)