Internet Society

Allikas: Vikipeedia

ISOC ehk Internet Society on rahvusvaheline mittetulundusühing, mis loodi aastal 1992 toetamaks Internetiga seotud standardeid, haridust ja poliitikat. Ühing on oma missiooni sõnastanud järgmiselt: "tagada interneti avatud arendamine, areng ja kasutamine maailma kõigi inimeste hüvanguks." [1]

ISOC-i kontorid paiknevad Washingtonis Ameerika Ühendriikides ning Genfis Šveitsis. Ühingu liikmeteks on üle 130 organisatsiooni ning üle 55 000 isiku. Liikmed loovad haruorganisatsioone (inglise keeles chapter) lähtuvalt geograafilisest lähedusest või erihuvidest. Maailmas tegutseb praegu (aastal 2018) üle 90 haruorganisatsiooni,[1] Eestis esindadb ISOC-it Internet Society Estonia.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

ISOC loodi ametlikult aastal 1992 ning selle üks eesmärk oli pakkuda internetistandardite arendusprotsessile korporatiivstruktuuri. Vint Cerf, Bob Kahn ja Lyman Chapin avaldasid artikli "Announcing ISOC", mis selgitas Internet Society loomise põhjuseid. See dokument sõnastas ka organisatsiooni algse põhikirja.

Paljud interneti põhijõud, nagu näiteks Internet Engineering Task Force (IETF) on juriidilises plaanis väga mitteformaalsed organisatsioonid. Seetõttu oli finantstoe ja organisatsioonistruktuuri järele tekkinud üha suurenev vajadus. ISOC loodi mittetulundusorganisatsiooniks, mis seda tuge pakkuda suudaks. Ühtlasi sooviti toetada ka muid interneti arenguks vajalikke tegevusi.

Alates 2012. aastast annab ühing välja Interneti kuulsuse halli auhinda.

Eestis esindas 2013. aasta veebruarist alates[2] ISOC-it Eesti Interneti Kogukond, 2017. aastast võttis EIK-i tegevuse peatumise tõttu esindamise üle vahejuhatus [3][4] ning oktoobris 2017 loodi netikogukonna esindamiseks uus mittetulundusühing Internet Society Estonia.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Internet Society (ISOC) - Introduction to ISOC
  2. Chapters of Internet Society
  3. "See on Internet Society Eesti haru!". Originaali arhiivikoopia seisuga 2. oktoober 2017. Vaadatud 2. oktoobril 2017.
  4. "Kokkuvõte ISOC esindamise ajaloost eesti ja inglise keeles". Originaali arhiivikoopia seisuga 3. oktoober 2017. Vaadatud 3. oktoobril 2017.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]