Innerste

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Innerste Sarstedtis.

Innerste on jõgi Alam-Saksimaal Saksamaal. See on Leine parempoolne lisajõgi ja 101 km pikk.

Innerste Steuerwaldi lossi lähedal
Innerste Hildesheimi keskel talvel

Nime päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Jõe nimi ei ole seotud saksa keele sõnaga innerste (sisim). Innerste, varem ka Inste (1805), Inderste (1567), Indistria (1313), Entrista (1065) ja Indrista (1013), pärineb arvatavasti indogermaani tüvest oid = rahutu, tugev. Nimi võib viidata lahinguvälja nimele Idistaviso (16. aastal pKr). Seetõttu ei ole see ülivõrre ja käändub saksa keeles ilma käändelõputa: Hildesheim liegt an der Innerste, mitte an der Innersten.

Kulg[muuda | muuda lähteteksti]

Jõe läte on Harzi mägedes, 4 km Clausthal-Zellerfeldi linnast edelas, kõrgusel 615 m ja kannab nime Innerstesprung. Väikese ojana voolab Innerste läände ja läbib rea järvi, neist esimese nimi on Entensumpf. Järgmised järved on Oberer Nassenwieser Teich, Bärenbrucher Teich, Ziegenberger Teich ja Sumpfteich. Saksa keele sõna Teich tähendab "tiiki".

Buntenbocki küla keskel läbib Innerste Prinzenteichi ja pöörab läände Wildemanni (390 m), mis on üks väikseimaid linnu Saksamaal. Grumbach, üks esimesi lisajõgesid, suubub Innerstesse Wildemanni keskel. Innerste pöörab põhja Lautenthali (300 m), mis on veel üks linn tema teel, ja voolab mahajäetud Langelsheimi–Altenau (Oberharzi) raudtee kõrval. Laute suubub Innerstesse Lautenthali keskel. Linna nimi tähendab "Laute orgu". Lautenthali lähedal on Innerste paisutatud (Innerstetalsperre). Kui pais aastatel 1963–1966 ehitati, tekkis kena järv puhkuseks ja veespordiks. Mõni kilomeeter edasi väljub Innerste Harzi mägedest Langelsheimi linna juures (204 m) ja pöörab loodesse. Esimene lisajõgi on Grane jõgi (12 km pikk).

Siit edasi voolab Innerste läbi künkliku Harzvorlandi. Järgmised lisajõed on Nette (42 km pikk), Lamme (21 km pikk), Bruchgraben, Neile ja Beuster (12 km pikk). Veel mõned teele jäävad linnad on Salzgitteri lõunakvartalid ja Hildesheim. Innerste möödub Marienburgi lossist, Hildesheimi keskusest (90 m) ja Steuerwaldi lossist linna põhjaosas.

Hildesheimist põhjas siseneb Innerste suurele madalikule Norddeutsche Tiefebene. Umbes 18 km edasi suubub see Leinesse Sarstedti linna juures, Hannoverist lõunas, kõrgusel 65 m.

Meedia[muuda | muuda lähteteksti]

Wilhelm Raabe on kirjutanud romaani pealkirjaga "Die Innerste".