Imelised

Allikas: Vikipeedia
Logo

"Imelised" (ingliskeelne originaalpealkiri "The Incredibles") on arvutiga animeeritud Ameerika Ühendriikide superkangelasefilm, mille produtseeris Pixar Animation Studios ning andis välja Walt Disney Pictures. Filmi stsenarist ja režissöör oli Brad Bird.

Originaalversioonis olid helinäitlejad mh Craig T. Nelson, Holly Hunter, Sarah Vowell, Spencer Fox, Jason Lee, Samuel L. Jackson ja Elizabeth Peña. Eestikeelses versioonis tegid mh kaasa Peeter Tammearu, Evelin Võigemast, Marko Matvere, Tiit Sukk, Külli Teetamm, Christian-Martin Lauri, Ülle Kaljuste, Raivo Rüütel, Lembit Ulfsak ja Merle Palmiste. Filmi tegevustik toimub 1960. aastatel ning peategelased on abielupaar Bob ja Helen Parr, kes on superkangelased Hr Imeline (Mr. Incredible) ja Elastiknaine (Elastigirl), kuid on valitsuse käsul sunnitud enda võimeid varjama.[1][2][3] Bob ja Helen Parr ning nende kolm last peavad varjust välja tulema, kui Bobi soov inimesi päästa seab nad kunagise fänniga vastuollu.

Pixari esimene stuudioväline režissöör Bird sai filmi tegemisel inspiratsiooni 1960. aastate koomiksitest ja spioonifilmidest ning enda isiklikust elust. Ta proovis filmi ideed maha müüa ka Warner Brosile. Tema esimene film "Raudhiiglane" (1999) sai oodatust leigema vastuvõtu osaliseks, kuid Bird kutsus sellest hoolimata paljud endised töötajad arendama filmi "Imelised". Animeerijad töötasid inimeste kehaosade, riiete, juuste ja naha realistlikumaks edasiandmiseks välja uue tehnoloogia. Filmi muusika lõi helilooja Michael Giacchino.

"Imelised" esilinastus 24. oktoobril 2004 El Capitan Theatre'is, 5. novembril jõudis see kinodesse üle Ameerika Ühendriikides. Film teenis üle maailma 633 miljonit dollarit kassatulu ning oli seega 2004. aasta suuruselt neljas film. "Imelised" sai kriitikutelt ja vaatajaskonnalt peamiselt positiivset tagasisidet ning seda peetakse üheks aegade parimaks superkangelasefilmiks. See võitis kaks Oscarit ja Parima animafilmi Annie Awardi. Esimese animafilmina võideti ka Hugo Award for Best Dramatic Presentation. Juunis 2018 linastus filmi järg "Imelised 2".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Acuna, Kirsten (12. juuni 2018). "'The Incredibles' actually takes place decades ago — here's the moment that proves it". ThisIsInsider.com. Insider Inc. Vaadatud 19. november 2018.
  2. "The One Thing You Never Noticed About The Incredibles". Oh My Disney. 3. märts 2016. Vaadatud 19. november 2018.
  3. "Hold up, The Incredibles is Set in 1960's?". Star 104.5. 7. veebruar 2018. Vaadatud 19. november 2018.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]