Ilmaennustusel põhinev küttejuhtimine

Allikas: Vikipeedia

Ilmaennustusel põhinev küttejuhtimine on hoonete kütte reguleerimise meetod, mille korral arvestatakse välja kütteenergia kogus, mida konkreetses ehitises soovitud sisekliima säilitamiseks igal ajaperioodil on vaja hoonesse sisestada. Arvestusse kaasatakse nii teave ehitise konstruktsiooni ja muude omaduste kohta, ilmastikutingimuste (sh. välistemperatuuri), tuuletugevuse ja –suuna kui ka päikesekiirguse andmed. Tavaliste kütte reguleerimise meetodite korral arvestatakse ainult antud hetke välistemperatuuriga.

Forecasting-meetodi arendamine sai alguse ENLOSS matemaatilise energiatasakaalu mudeli väljatöötamisest. Selle mudeli töötas välja professor Roger Taesler[1] Rootsi Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut koostöös Thorbjörn Geiseriga ja Stefan Berglundiga[2], kelle tööandjaks on praegu eGain Sweden AB. Forecasting-meetodit hakati laiemalt tutvustama 1980.-tel.

Aastaks 2010 on forecasting-meetodit rakendatud peaaegu seitsmel miljonil ruutmeetril elamu- ja äripinnal.[viide?] Forecasting-meetodit pakuvad ja arendavad mitmed ettevõtted ja organisatsioonid. Hinnanguliselt väheneb aastane küttekulu selle meetodi rakendamisel suurusjärgus 10 - 15 kWh/m2.[3] Kuna forecasting-meetod annab infot tulevase energiatarbimise kohta ja pole konfliktis teiste energiatõhususe tõstmise meetoditega, siis on see alati tõhus esmatasandi energiasäästu lahendus.

Forecasting praktikas[muuda | redigeeri lähteteksti]

Praktikas kasutatakse forecasting-meetodi puhul andmeedastuseks kaugjuhitavaid forecasting-saatjaid, mis edastavad andmeid üle GSM- või GPRS-võrgu. Seejärel reguleerivad forecasting-saatjad ehitiste soojusenergia jagamist reguleerivate juhtseadmete tööd.

Hiljuti on kombinatsioonis forecasting-saatjatega hakatud kasutama ka sisekliima info kaugsalvesteid. Salvestid mõõdavad väga täpselt reaalajas õhutemperatuuri ja niiskust ning saadavad need andmed salvestiga ühendatud forecasting-vastuvõtjatele reaalajas. See tehnoloogiline uuendus võimaldab luua ehitistele veelgi täpsemaid forecasting juhiseid ja annab kasutajatele parema võimaluse küttemeetodi kontrollimiseks.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Taesler, R. (1990/91) Climate and Building Energy Management. Energy and Buildings, Vol. 15-16, pp 599 - 608.
  2. United States Patent 6098893 Comfort control system incorporating weather forecast data and a method for operating such a system'(Leiutaja Stefan Berglund)' [1]
  3. Foreca Oy, Foreca news archive

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]