Iiri muusika

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Iiri muusika on Iirimaal (Éire) ja mujal maailmas, peamiselt Ühendkuningriigis, Ameerika Ühendriikides, Austraalias ja mujal iiri diasporaa viljeletav muusika.

Kuigi suurem osa iiri muusikast on tänapäeval ingliskeelne, on iiri muusikale kui ühe keldi rahvaste hulka kuuluva rahva muusikale omapärased tunnused selles tihti selgesti märgatavad.

Iiri muusika ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Varasemad fragmentaarsed teated Iiri muusikast pärinevad antiikajast.

Kirikumuusikana tekkis keskajal iiri koorimuusika.

Järgnenud Inglismaa valitsemise all polnud iirlastel muusikalise hariduse saamine Iirimaal võimalik. Sellegipoolest omandasid mitmed iirlased Inglismaal muusikalise hariduse klassikalise muusika alal. Nende loodud muusika väga laialdast tuntust ei saavutanud. Loodud ooperimuusika oli ingliskeelne.

Iiri rahvalik muusika[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvalik muusika on äratuntavate keldi muusikale iseloomulike tunnustega, seda eriti rütmi, kuid ka helistiku poolest, sageli esineva pentatoonika, meloodia ja kasutatavate muusikainstrumentide poolest, nagu käsitrumm (bodhrán), vilepillid, harf, torupillid, viiul, lõõtspill jt. 1960. aastatel võeti kasutusele ka buzuki, kuid kohandatud kujul.

Tuntud iiri rahvaliku muusika laulud on "Danny Boy", "Seven drunken nights", "Whiskey in the jar" jt.

Iiri rahvalikul muusikal oli küllalt suur osa Ameerika kantrimuusikas, mis omakorda on saanud populaarseks ka Iirimaal, ja seda käsitletakse kohapeal eraldi žanrina Country and Irish (Mary Duff jt).

1960. aastatel alanud rahvapärase muusika uues renessansis olid juhtival kohal Tommy Makem and the Clancy Brothers, The Chieftains, The Irish Rovers, The Dubliners. Neile järgnesid Clannad, incl. Maire Brennan, Planxty, The Bothy Band, The Pogues jt.

Iiri pop- ja rokkmuusika[muuda | muuda lähteteksti]

Ka ingliskeelses popmuusikas ja rokkmuusikas on iiripärasus olnud küllalt hästi äratuntav, ja seda mitte ainult Iirimaal räägitava inglise keele häälduslike iseärasuste tõttu.

Pop- ja rokkmuusika silmapaistvamad esindajad on Van Morrison and the Them, Rory Gallagher, Gary Moore, Thin Lizzy, The Undertones, The Boomtown Rats, Sinéad O'Connor, U2, The Westlife, The Corrs, The Cranberries, Enya).

Rahvusvahelise tuntuse on saavutanud veel mitmed popartistid (Dicky Rock, The Bachelors, Val Doonican, Joe Dolan, Gilbert O'Sullivan ("Nothing rhymed" 1970 UK#8, Eire#2; "Alone again (naturally)" 1972 UK#3, US#1; "Clair" 1972 UK#1, US#1, Eire#2; "Get Down" 1972 UK#1, US#7, Eire#1), Chris de Burgh, Morrissey, Boyzone, Celtic Woman, Kodaline, Snow Patrol jt). Erilise koha saavutas kollektiiv Riverdance (1994. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse etteaste). Tuntud on The Gaelic Storm etteastega 1997. aasta filmis "Titanic".

Iiri laulud Eurovisiooni lauluvõistlusel[muuda | muuda lähteteksti]

Iirimaa on osalenud Eurovisiooni lauluvõistlusel alates 1965. aastast. Iiri laulud on Eurovisiooni lauluvõistlusel võitnud rekordarvuliselt 7 esikohta ja lisaks väga palju muid kõrgeid kohti. Esimesena võitis esikoha Dana 1970. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel lauluga "All kinds of everything". Seejärel võitis Johnny Logan lauluga "What's another year" 1980. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse.

Ajavahemikus 1987–1996 võitis Iirimaa laul Eurovisiooni lauluvõistlusel koguni viiel korral. Johnny Logan võitis 1987. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse teist korda, seekord lauluga "Hold Me Now". 1992. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võitis Linda Martin lauluga "Why Me?" ja 1993. aastal Niamh Kavanagh lauluga "In Your Eyes".

Eestis sai hästi tuntuks Paul Harringtoni ja Charlie McGettigani võidulaul "Rock'n'roll kids" 1994. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel, seda tänu eestikeelsele versioonile ansamblilt Karavan.

Viimane võit tuli 1996. aastal, kui 1996. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse võitis laul "The voice" Eimear Quinni esituses.

Hiljem on Iiri laulud sageli takerdunud eelvoorudes, paljuski ilmselt Eurovisiooni eelvoorude süsteemi tõttu (nagu on juhtunud ka Eesti lauludega). Kõrgeim saavutatud koht on olnud 8.

Iiri muusika Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis on iiri muusikat esitanud mitmed ansamblid ja solistid (Beergrass, Väikeste Lõõtspillide Ühing, Folkmill, Lauri Saatpalu, anambel Karavan ("Rock'n'rolli lapsed") jt).

On loodud ka iiripärast või iiriteemalist muusikat: "To Dublin" (instrumentaal, esitajad Jaanus Nõgisto ja Tõnu Timm kitarridel).

Festival Viru Folk oli 2019. aastal pühendatud Iiri muusikale ja kultuurile.