Hondschoote

Allikas: Vikipeedia
Hondschoote
Hondschoote
Vapp

Pindala 23,7 km²[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke 4026 (1.01.2021)[2] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 50° 59′ N, 2° 35′ E
Hondschoote (Prantsusmaa)
Hondschoote

Hondschoote (hollandi keelest; tänapäevases hollandi kirjapildis Hondschote) on vald Põhja-Prantsusmaal Nordi departemangus Wormhouti kantonis.

Hondschoote Dunkerque'i ringkonnas

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Hondschootel oli varem mitu tuuleveskit, kuid säilinud on vaid Noordmeulen ja Spinnewyn. Kirik pärineb 14. sajandist. Selle torn lõpetati 1513. aastal, põletati usurahutuste ajal 1582. aastal ja taastati 17. sajandi alguses. Kirik on üllatavalt suur hoone selle väikese linna jaoks. Väljakul on mitu kaunist vana hoonet, eriti raekoda. Turismiamet on väike ehitis kiriku ees.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Enne 1659. aastat oli Hondschoote Hispaania Madalmaade osa. Õitsev jõukas riidelinn, kus oli tuhandeid väikeseid töökodasid, mis valmistasid kohapeal kasvatatud linast saržiriiet. Kuid sellised sündmused, nagu Pildirüüste, vallutamine Prantsusmaa poolt ja Hispaania pärilussõda, tegid jõukusele lõpu. Riidevalmistajad põgenesid praegusesse Belgiasse ja Inglismaale, rakendades oma oskusi Prantsusmaa konkurentide kasuks.

Hondschoote lahing 1793. aastal oli võtmesündmuseks Prantsusmaa Esimese Vabariigi päästmisel Inglise, Hannoveri ja Austria vägede sissetungist, kes olid saadetud selleks, et vabastada Prantsusmaa revolutsionääridest. Lahingu ajal tegutses Spinnewyni tuuleveski vaatlusposti ja esmaabipunktina.

Hondschoote tuuleveski.
Hondschoote, Spinnewyni veski (2016)

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]