Hollandi soojavereline hobune

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hollandi soojavereline hobune
Ubility.jpg
Algkeeles Koninglijk Warmbloed Paard Nederland
Teised nimed KWPN
Päritolu
Riik/piirkond Holland
Välimus
Värvused enamuselt must, pruun, kõrb, raudjas, hall vôi kirju(tobiano variant) aga muud värvused on ka võimalikud
Tuntud Hollandi soojavereline: Moorlands Totilas

Hollandi soojavereline hobune, lühendina KWPN (hollandi keeles Koninglijk Warmbloed Paard Nederland – 'Kuninglik Hollandi soojavereline hobune'), on ratsaspordi hobuste tõug ja tőuraamat Hollandis.

KWPN-i tőuraamat on jaotatud nelja ossa:

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1887. aastal hakati Hollandis soojaverelisi hobuseid registreerima. Sellest ajast peale märgiti kőik sündinud varsad raamatutesse. Alguses oli küll palju tőuraamatuid, mis mőningal määral rivaalitsesid. Kuna ühine koostöö hobuste aretamisel on lihtsam, hakkasid eri tőuraamatud siiski ühinema. Nii jäigi neid kőigest kaks: NWP ja VLN. Aastal 1970 [1] ühinesid needki kaks ja ühiseks nimeks sai WPN. Kui 1988. aastal oli Hollandis soojavereliste hobuste registreeritud aretamise 100. juubel, lisas kuninganna Beatrix WPNi ette tiitli "Kuninglik". Sellest alates on tőuraamatu ametlik nimi KWPN.

Aretamise suunda on aastate jooksul pidevalt vahetatud tulenevalt hobuste kasutamise vajadustest. Alguses oli vaja hobuseid talutöödeks. Olenevalt piirkonnast vôisid hobused erineda kehaehituse poolest.

Pärast Teist maailmasôda hakkas ratsasport populaarsemaks muutuma ja selleks oli vaja teist sorti hobuseid kui talupoja vankri ette. Siis hakati Hollandi soojaverelist tõugu Inglise täisvereliste, Prantsuse ja Saksa soojavereliste täkkudega modernsemaks muutma. Välimus, liikumine ja ka päritavate vigade puudumine on selles tőuraamatus aretushobuste valimisel alati väga tähtsal kohal olnud.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. KWPN. "KWPN Historie". Kasutatud 17 jaanuar 2012. Hollandi keeles.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]