Hillar Teder

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hillar Teder
Sündinud 10. september 1962
Rahvus eestlane
Kodakondsus Eesti Vabariik
Tegevusala kinnisvarahaldus, investeerimine, nõustamine
Töökoht juhatuse esimees

Hillar Teder (sündinud 10. septembril 1962) on Eesti ettevõtja, kaubandus- ja kinnisvarategelane.

Ta on Londoni börsi alternatiivnimekirjas noteeritud kinnisvaraettevõtte Arricano Real Estate Plc üks omanikke. See ettevõte on üks suuremaid arendajaid ja kaubanduskeskuste võrguoperaatoreid Ukrainas.[1]

Ta on lõpetanud 1980. aastal Tallinna 2. Keskkooli ja 1986. aastal Tallinna Polütehnilise Instituudi mehaanikainsenerina.

Ettevõtlus[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Ettevõttel Arricano Real Estate Plc on osalus Tallinna kesklinnas Admiraliteedi basseini ääres toimuvas suures kinnisvaraarenduses koondnimega Porto Franco.

Hillar Teder kuulub 13. jaanuari 2021 seisuga
Eestis järgmiste ettevõtete juhatusse[2]
Ettevõtte nimi Põhitegevusala Registreeri-
mise aasta
Ekspert Kapital Ärinõustamine jm juhtimisalane nõustamine 1998
EC Autoholding Investeerimine võlakirjadesse,
väärtpaberitesse jms finantsvahendus
2008
Retail Real Estate Ärinõustamine jm juhtimisalane nõustamine 2011
Kai Kolm Enda või renditud kinnisvara
üürileandmine ja käitus
2016

Ukrainas[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 2006. aastast tegeleb ta kinnisvara arendamisega Ukrainas. Hillar Teder on Arricano Real Estate Plc, mis on üks Ukraina juhtivaid börsiettevõtteid ehituse ja ärikinnisvara haldamise alal, suurim aktsionär.[3]

Ukrainas käib tal alates 2013. aastast ärivaidlus Kiievi ühe suurema, 67 000 ruutmeetri suuruse kaubanduskeskuse Sky Malli omanikfirmade Arricano Grupp ja Panorama Grupp ning Tederi ja Andrei Adamovsky ning veel mitme firma osalusel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1995. aastal oli ta Venemaa juhtiva mahlatootja Multon kaasasutaja, ettevõte müüdi Coca-Colale 2005. aastal.

1998. aastal asutatud Eesti ettevõtte AS Ühendatud Kapitali põhilisteks tegevusaladeks oli investeerimistegevus ning lühi- ja pikaajaliste finantsinvesteeringute haldamine. Grupi ettevõtted tegutsesid Eestis, Venemaal, Ukrainas ja Leedus.

2000. aastal oli ta Vene hüpermarketite operaatori ja kinnisvaraarendusettevõtte O’Key Group SA kaasasutaja.

Tederi juhitav ettevõte Ekspert Kapital OÜ rajas 1997. aastal Tallinnas Rocca al Mare kaubanduskeskuse (32 000 m2), mis 2005. aastal müüdi Soome ettevõttele Citycon.

Aprillis 2007 müüsid Teder, Merko (Merko tütarfirma E.L.L Kinnisvara) ja Jüri Käo maha Sikupilli kaubanduskeskuse.

Altkäemaksu kahtlustused ja süüdistused[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2015. aasta septembris esitas kaitsepolitsei Hillar Tederile kahtlustuse seoses Tallinna linnapea Edgar Savisaare altkäemaksuvõtu kahtlustusega. Teder sai antud kaasuses ka süüdistuse.
  • Menetlus lõpetati oportuniteediga pärast seda, kui Hillar Teder oli tunnistanud Keskerakonna ebaseaduslikku rahastamist. Hillar Teder pidi maksma riigi tuludesse 200 000 eurot.[4]
 • 12. jaanuaril 2021 pidasid kaitsepolitsei töötajad Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud võimalikes korruptsioonikuritegudes kahtlustatavatena teiste seas kinni suurettevõtja Hillar Tederi. Kahtlustuse järgi leppis Hillar Teder Mihhail Korbiga kokku, et annetab Eesti Keskerakonnale enne kohalike omavalitsuse valimisi kokku kuni miljon eurot. Vastutasuks pidi Mihhail Korb korraldama Porto Franco arenduse kasuks õiguse rajada parkla väljasõidutee Tallinna linna maadele. Lisaks leppis Hillar Teder kahtlustuse järgi kokku altkäemaksu andmise Kersti Krachtile, et viimane kasutaks ära oma positsiooni rahandusministri nõunikuna, et kindlustada Porto Francole soodsad otsused KredExi kriisiabimeetmete kasutamisel. Samuti kahtlustatakse Tederit ja Krachti rahapesu kokkuleppes, et varjata Tederilt Krachtile altkäemaksu andmist.[5]

Annetused Eesti erakondadele[muuda | muuda lähteteksti]

Hillar Teder on viimase kaheksa aasta jooksul annetanud neljale erakonnale kokku 1 259 000 eurot. Sellest 2020. aastal annetas ta 240 000 eurot, millest 120 000 sai Eesti Keskerakond.[7]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Edetabelid[muuda | muuda lähteteksti]

Äripäeva rikaste edetabel (hinnatakse ettevõtte majandusaasta tulemusi):

 • 2011 – Äripäeva Rikaste TOP 500 võitja;
 • 2014 – Äripäeva Rikaste TOP 500 2. koha omanik;
 • 2015 – Äripäeva Rikaste TOP 500 5. koha omanik hinnangulise varade väärtusega 158,9 miljonit eurot.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Arricano Real Estate plc". Wikipedia (English). Vaadatud 14.01.2021.
 2. "Teatmik.ee andmebaas". Vaadatud 13.01.2021.
 3. Anastasiya Tido (7. detsember 2019). ""Insight": koostööst Ukraina miljonäriga sai Hillar Tederi õudusunenägu". err.ee.
 4. Vahur Koorits (18. juuni 2019). "Savisaare protsess: Keskerakonna asi eraldati, menetlus Hillar Tederi üle lõpetati". delfi.ee.
 5. Karoliina Vasli (12. jaanuar 2021). "VIDEO JA BLOGI | Korruptsiooniskandaal Porto Franco ümber: kahtlusalused on teiste seas Mihhail Korb, Hillar Teder ja Kersti Kracht". ärileht.ee.
 6. "Riigiprokuratuur esitas Kersti Krachtile ja Hillar Tederile süüdistuse". err.ee. 1. aprill 2022.
 7. Anna Põld (12. jaanuar 2021). "ÜLEVAADE ⟩ Korruptsioonikahtlustuse saanud Hillar Teder oli mullu suurim erakondadele annetaja".

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]