Hillar Teder

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hillar Teder
Sündinud 10. september 1962
Rahvus eestlane
Kodakondsus Eesti Vabariik
Tegevusala Kinnisvara haldus, investeerimine, nõustamine
Töökoht Ettevõtja

Hillar Teder (sündinud 10. septembril 1962) on Eesti ettevõtja, kaubandus- ja kinnisvaraärimees. Ta on Arricano Real Estate Plc, mis on Londoni börsi alternatiivnimekirjas noteeritud kinnisvaraettevõte, üks omanikke. Arricano Real Estate Plc on üks suuremaid arendajaid ja kaubanduskeskuste võrguoperaatoreid Ukrainas.[1]

Ta lõpetas aastal 1980 Tallinna 2. Keskkooli ja aastal 1986 Tallinna Polütehnilise Instituudi mehaanikainsenerina.

Ettevõtlus[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Arricano Real Estate Plc-l on osalus Tallinna kesklinnas Admiraliteedi basseini ääres toimuvas suures kinnisvaraarenduses koondnimega Porto Franco.

Hillar Teder kuulub seisuga 13. jaanuar 2021 Eestis järgnevate ettevõtete juhatusse[2]
Ettevõtte nimi Põhitegevusala Registreerimise aasta
Ekspert Kapital Ärinõustamine jm juhtimisalane nõustamine 1998
EC Autoholding Investeerimine võlakirjadesse, väärtpaberitesse jms finantsvahendus 2008
Retail Real Estate Ärinõustamine jm juhtimisalane nõustamine 2011
Kai Kolm Enda või renditud kinnisvara üürileandmine ja käitus 2016

Ukrainas[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 2006. aastast tegeleb ta kinnisvara arendamisega Ukrainas. Hillar Teder on Arricano Real Estate Plc, mis on üks Ukraina juhtivaid börsiettevõtteid ehituse ja ärikinnisvara haldamise alal, suurim aktsionär.Anastasiya Tido. ""Insight": koostööst Ukraina miljonäriga sai Hillar Tederi õudusunenägu". err.ee, 7. detsember 2019. </ref>

Ukrainas käib tal alates 2013. aastast ärivaidlus Kiievi ühe suurema, 67 000 ruutmeetri suuruse kaubanduskeskuse Sky Malli omanikfirmade Arricano Grupp ja Panorama Grupp ning Tederi ja Andrei Adamovsky ning veel mitme firma osalusel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1995. aastal oli ta Venemaa juhtiva mahlatootja Multon kaasasutaja, ettevõte müüdi Coca-Colale 2005. aastal.

1998. aastal asutatud Eesti ettevõtte AS Ühendatud Kapitali põhilisteks tegevusaladeks oli investeerimistegevus ning lühi- ja pikaajaliste finantsinvesteeringute haldamine. Grupi ettevõtted tegutsesid Eestis, Venemaal, Ukrainas ja Leedus.

2000. aastal oli ta Vene hüpermarketite operaatori ja kinnisvara arendaja O’Key Group SA kaasasutaja.

Tederi juhitav ettevõte Ekspert Kapital OÜ rajas 1997. aastal Tallinnas Rocca al Mare kaubanduskeskuse (32 000 m2), mis 2005. aastal müüdi Soome ettevõttele Citycon.

Aprillis 2007 müüsid Teder, Merko (Merko tütarfirma E.L.L Kinnisvara) ja Jüri Käo maha Sikupilli kaubanduskeskuse.

Altkäemaksu kahtlustused ja süüdistused[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2015. aasta septembris esitas kaitsepolitsei Hillar Tederile kahtlustuse seoses Tallinna linnapea Edgar Savisaare altkäemaksuvõtu kahtlustusega. Teder sai antud kaasuses ka süüdistuse.
  • Menetlus lõpetati oportuniteediga, peale seda kui Hillar Teder oli tunnistanud Keskerakonna ebaseaduslikku rahastamist. Hillar Teder pidi maksma riigi tuludesse 200 000 eurot.[3]
 • 12. jaanuaril 2021. aastal pidasid kaitsepolitsei töötajad Porto Franco kinnisvaraarendusega seotud võimalikes korruptsioonikuritegudes kahtlustatavatena teiste seas kinni suurettevõtja Hillar Tederi. Kahtlustuse järgi leppis Hillar Teder Mihhail Korbiga kokku, et annetab Eesti Keskerakonnale enne kohalike omavalitsuse valimisi kokku kuni miljon eurot. Vastutasuks pidi Mihhail Korb korraldama Porto Franco arenduse kasuks õiguse rajada parkla väljasõidutee Tallinna linna maadele. Lisaks leppis Hillar Teder kahtlustuse järgi kokku altkäemaksu andmise Kersti Krachtile, et viimane kasutaks ära oma positsiooni rahandusministri nõunikuna, et kindlustada Porto Francole soodsad otsused KredExi kriisiabimeetmete kasutamisel. Samuti kahtlustatakse Tederit ja Krachti rahapesu kokkuleppes, et varjata Tederilt Krachtile altkäemaksu andmist.[4]
  • 14. jaanuaril võttis kohus Hillar Tederi kuni kaheks kuuks vahi alla.[5]
  • 16. veebruaril otsustas Ringkonnakohus, et kogutud tõendite põhjal on põhjust kahtlustada Tederit kuritegude toimepanemises, kuid kuna ei ole alust arvata, et ta paneb toime uusi õigusemõistmisevastaseid kuritegusid, siis ta vabastatakse vahi alt.[6]
  • Ta vabanes vahi alt 4. märtisil. Hillar Teder on elektroonilise valve all.[7]

Annetused Eesti erakondadele[muuda | muuda lähteteksti]

Hillar Teder on viimase kaheksa aasta jooksul annetanud neljale erakonnale kokku 1 259 000 eurot. Sellest 2020. aastal annetas ta 240 000 eurot, millest 120 000 sai Eesti Keskerakond.[8]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Edetabelid[muuda | muuda lähteteksti]

Äripäeva rikaste edetabel (hinnatakse ettevõtte majandusaasta tulemusi):

 • 2011: Äripäeva Rikaste TOP 500 võitja;
 • 2014: Äripäeva Rikaste TOP 500 2. koha omanik;
 • 2015: Äripäeva Rikaste TOP 500 5. koha omanik hinnangulise varade väärtusega 158,9 miljonit eurot.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Arricano Real Estate plc". Wikipedia (English). Vaadatud 14.01.2021.
 2. "Teatmik.ee andmebaas". Vaadatud 13.01.2021.
 3. Vahur Koorits. "Savisaare protsess: Keskerakonna asi eraldati, menetlus Hillar Tederi üle lõpetati". delfi.ee, 18. juuni 2019.
 4. Karoliina Vasli. "VIDEO JA BLOGI | Korruptsiooniskandaal Porto Franco ümber: kahtlusalused on teiste seas Mihhail Korb, Hillar Teder ja Kersti Kracht". ärileht.ee, 12. jaanuar 2021.
 5. "FOTOD | Kohus jättis Hillar Tederi ja Kersti Krachti kaheks kuuks vahi alla jätta. On kahtlus, et vabaduses võiksid nad jätkata kuritegevust". delfi.ee, 14. jaanuar 2021.
 6. BNS. "Kohus vabastas Kersti Krachti vahi alt". err.ee, 16. veebruar 2021.
 7. Mirjam Mäekivi. "Ärimees Hillar Teder vabanes vahi alt". err.ee, 4. märts 2021.
 8. Anna Põld. "ÜLEVAADE ⟩ Korruptsioonikahtlustuse saanud Hillar Teder oli mullu suurim erakondadele annetaja". 12. jaanuar 2021.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]