Hibernate

Allikas: Vikipeedia
Hibernate
Arendaja Red Hat
Viimane väljalase 6.2.6 / 30.06.2023 Muuda Vikiandmetes
Platvorm Java virtuaalmasin
Keeled Java
Arenduse staatus aktiivne
Litsents GNU Lesser General Public License
Veebisait hibernate.org

Hibernate on objekt-relatsioonilise kaardistamise (ORM) teek Java keele jaoks. Teek pakub raamistiku objektorienteeritud domeeni mudeli sidumiseks (mapping) traditsiooniliste relatsiooniandmebaasidega. Hibernate lahendab objekt-relatsioonilise impedantsi ebakõla probleeme, asendades otsese püsivusega seotud andmebaasi ligipääsud kõrgtasemeliste objektide käitlemise funktsioonidega.

Hibernate on vabavara, mida levitatakse vastavalt litsentsile GNU Lesser General Public License.

Hibernate'i esmane funktsioon on siduda (mapping) Java klassid andmebaasi tabelitesse (ja Java andmetüübid SQL-andmetüüpidesse). Hibernate pakub andmete päringu- ja otsinguvahendeid, samuti genereerib SQL-päringuid ja üritab vähendada arendajapoolset tulemuste käsitsi töötlemist ja objektide konverteerimist ning hoiab rakenduse ühilduvust kõikide toetatud SQL-andmebaaside jaoks koos väikese jõudluse kuluga.

Kaardistamine[muuda | muuda lähteteksti]

Java klasside sidumine andmebaasi tabelitesse toimub XML-vormingus konfiguratsioonifaili abil või kasutades Java annotatsioone. XML-faili abil saab Hibernate genereerida lähtekoodi püsivate klasside jaoks. See ei ole vajalik, kui kasutatakse annotatsioone. Hibernate'is saab kasutada XML-faili või annotatsioone, et säilitada andmebaasi skeemi. Programmiga saab korraldada üks-mitu ja mitu-mitu suhteid klasside vahel. Lisaks objektide vaheliste seoste haldamisele saab Hibernate juhtida refleksiivseid seoseid, kus objektil on üks-mitu seosed teiste andmekogudega sama andmetüübi korral.

Hibernate toetab kasutaja määratud väärtuste tüüpe. See võimaldab:

 • veeru sidumiseks kasutatava vaike-SQL-tüübi ümbermääratlemist;
 • Java loendi tüübi sidumist veergudesse, nagu need oleksid tavaomadused;
 • üksiku omaduse mitmesse veergu sidumist.

Püsivus[muuda | muuda lähteteksti]

Hibernate pakub püsivust tavaliste Java objektide (POJOs) jaoks. Range nõue püsiva klassi jaoks on ilma argumendita konstruktor, see ei pea public olema. Erilist tähelepanu nõuavad ka equals() ja hashCode() meetodid.

Andmeobjektide kogud on tavaliselt salvestatud Java kollektsiooni objektidesse, nagu Set ja List. Hibernate'is saab seadistada laisa laadimisega seotud kogud. Laisk laadimine on vaikimisi olemas Hibernate 3 versioonis.

Seotud objektid võivad olla konfigureeritud kaskaadima toiminguid ühest teise. Näiteks ülemobjekti Album saab seadistada kaskaadima oma save ja / või delete operatsioone enda alamobjektile Track. See võib vähendada ajakulu ja tagada referentsiaalset terviklikkust. Dirty checking funktsioon väldib tarbetuid andmebaasi kirjutamistegevusi tehes SQL-uuendusi ainult püsivate objektidega modifitseeritud väljadel.

Hibernate'i päringute keel (HQL)[muuda | muuda lähteteksti]

Hibernate kasutab SQL-keelest inspireeritud keelt Hibernate Query Language (HQL), mis võimaldab SQL-tüüpi päringute kirjutamist Hibernate andmeobjektide vastu. HQL-i asemel saab kasutada ka kriteeriumipäringuid.

Integratsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Hibernate'i saab kasutada autonoomsetel Java rakendustel ja Java EE rakendustel, kasutades servlette, EJB seansiobjekte ja JBI teenuste komponente. Rakendus võib olla lisatud ka teistes programmeerimiskeeltes. Näiteks Adobe integreeris Hibernate'i ColdFusion 9 versiooni CFML sisse (mis jookseb J2EE serveri peal). Integreeriti koos abstraktsioonide kihiga ning uute funktsioonide ja süntaksiga.

Üksused ja komponendid[muuda | muuda lähteteksti]

Hibernate'i žargoonis on olem (entity) omaette objekt Hibernate'i püsivas mehhanismis, millega saab manipuleerida sõltumata teistest objektidest. Seevastu component allub teistele üksustele ja sellega saab manipuleerida ainult seoses muude üksustega. Näiteks objekt Album võib esindada üksust, kuid objekt Track, mis on assotsieerunud Album objektidega esindab komponenti Album üksusest, kui eeldada, et Track'i saab salvestada või laadida Album objekti kaudu. Erinevalt J2EE-st saab objekt siin vahetada andmebaase.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Hibernate loodi 2001. aastal Gavin King algatusel ja see oli alternatiiviks EJB2-stiilis objektide kasutamisele, vähendades keerukust ning võimaldades puuduvaid funktsioone.

2003. aasta alguses alustas Hibernate'i arendusmeeskond Hibernate 2 turule toomist, mis pakkus mitmeid olulisi parandusi esimese versiooniga võrreldes.

JBoss, Inc. (nüüd osa Red Hati ettevõttest) palkas hiljem juhtivaid Hibernate'i arendajaid ja töötas nende toetusel Hibernate'i arendamisel.

2010. aastal ilmus Hibernate'i versioon 3.x koos selliste funktsioonidega: uus Interceptor / Callback arhitektuur, kasutaja määratletud filtrid ja JDK 5,0 annotatsioonid (Java metaandmete funktsioon). Aasta 2010 seisuga oli Hibernate 3 (versioon 3.5.0 ja uuem) Java Persistence API 2.0 sertifitseeritud realisatsiooni spetsifikatsioon pakendina Core mooduli jaoks, mis on kooskõlas [JSR 317] standardiga.

2011. aasta detsembris ilmus Hibernate Core 4.0.0 lõplikult. See sisaldas uusi funktsioone, nagu Esmane multi-haldus tugi, Sissejuhatus ServiceRegistry'sse (mis on peamine muutus selles, kuidas Hibernate ehitab ja haldab "teenuseid"), sessioonide avamise eemaldamist SessionFactory'st, Parem integratsioon org.hibernate.integrator.spi.Integrator kaudu ja automaatse avastamise funktsioon, parem sisselogimine koos i18n toega ja veakoodidega, esimene selgem lahknevus API, SPI ja ilmplementatsiooni klasside vahel, iganenud meetodite, klasside jms eemaldamine.

2012. aastal hakati arendama Hibernate 5, mis sisaldas JPA 2.1 tuge.

Rakenduse programmeeritav liides[muuda | muuda lähteteksti]

Hibernate API sisaldub Java paketis.

org.hibernate.SessionFactory interface[muuda | muuda lähteteksti]

Muutumatud viited ja lõime ohutuse objektid loovad uue Hibernate'i sessiooni. Hibernate'i-põhised rakendused on tavaliselt loodud selleks, et kasutada ainult üksikjuhtumeid klassi liidese rakendamisel (sageli esindatud kasutades üksikuid disainimustreid).

org.hibernate.Session interface[muuda | muuda lähteteksti]

Esindab Hibernate'i sessiooni st põhilised manipulatsioonid toimuvad andmebaasi objektide sees. Viimasena nimetatud tegevuste hulka kuuluvad (lisaks muudele asjadele) objektide oleku salvestamise juhtimine (muutumine, püsimine, eraldumine), andmebaasist püsivate valimine ja tehingute piiritlemise haldamine.

Tarkvara komponendid[muuda | muuda lähteteksti]

Hibernate'i tarkvara sisaldab järgmisi komponente:[1]

 • Hibernate ORM (oli tuntud Hibernate Core nime all enne versiooni 4,1[2]) – baastarkvara objekt-relatsioonilise kaardistmise jaoks Java keskkonnas[3]
 • Hibernate annotatsioonid (ühendati Hibernate Core'i / ORM-i alates versioonist 3,6[4]) - metaandmed, mis reguleerivad andmete muutmise objektorienteeritud mudeli ja relatsioonilise andmebaasi mudeli vahel JSR 317 järgi Java Persistence API (JPA 2)[5]
 • Hibernate EntityManager – koos Hibernate annotatsioonidega, ümbris, mis rakendab JSR 317 Java Persistence API (JPA 2) püsivuse lahendust Hibernate Core'i peal [6]
 • Hibernate Envers – auditeerimine ja püsivate klassid versioonide haldamine[7]
 • Hibernate OGM – Objekt / Grid Mapper on rakendus andmete salvestamiseks NoSQL-i[8]
 • Hibernate Shards – horisontaalne eraldamine mitme relatsioonandmebaasi jaoks[9]
 • Hibernate Search – integreerib Apache Lucene täisfunktsionaalsust Hibernate ja JPA mudelis[10]
 • Hibernate Tools – tööriistade komplekt, milles rakendatud Eclipse'i pluginad ja Anti ülesanded – JBoss Developer Studio[11]
 • Hibernate Validator – JSR 303 objekti valideerimise viidete rakendamine[12]
 • Hibernate Metamodel Generator – annotatsiooni protsessor, mis loob JSR 317 Java Persistence API (JPA 2) staatilisi metamudelite klasse, kasutades JSR 269 Pluggable Annotation Processing API-t[13]
 • NHibernate – objekt-relatsioonilise kaardistamise lahendus .​​NET Frameworki jaoks[14]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "Hibernate: Relational Persistence for Java and .NET". JBoss Community.
 2. "Hibernate ORM 4.1.0 Release". JBoss Community.
 3. "HIBERNATE – Relational Persistence for Idiomatic Java". JBoss Community.
 4. "No more hibernate-annotations module". JBoss Community.
 5. "Hibernate Annotations". JBoss Community.
 6. "Hibernate EntityManager". JBoss Community.
 7. "Hibernate Envers – Easy Entity Auditing". JBoss Community.
 8. "Hibernate OGM". JBoss Community.
 9. "Hibernate Shards". JBoss Community.
 10. "Hibernate Search". JBoss Community.
 11. "Hibernate Tools for Eclipse and Ant". JBoss Community.
 12. "Hibernate Validator". JBoss Community.
 13. "Hibernate Metamodel Generator". JBoss Community.
 14. "NHibernate". NHibernate Forge.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]