Hesburger

Allikas: Vikipeedia
Hesburgeri kiirtoidurestoran Laagris Pärnu mnt 453F
Hesburgeri restoran Riias

Hesburger on Soome suurim kiirtoidukett.

Hesburger müüb peamiselt hamburgereid, juustuburgereid, salateid, friikartuleid, karastusjooke, piimakokteile ja magustoite. Hesburgerile kuulub ka makaronirestorane, mis pakuvad lisaks makaroniroogasid, kohvikuid, mis müüvad kohvi ja saiakesi, ja hot dog'i-müügipunkte. Mõni söögikoht pakub autopesuteenust.

Kett sai alguse 1966. aastal Naantalis loodud grillikioskist, mille asutas Heikki Salmela (sündinud 1946). Esimene Hesburgeri söögikoht Turus avati 1980. aastal. 1988 müüs Salmela Hesburgeri 200 miljoni Soome marga eest maha, kuid ostis 1991 selle 25 miljoni marga eest tagasi, kui selle hind oli majandussurutise tõttu langenud.

1992. aastal oli Hesburgeril 12 kiirtoidurestorani. Järgnes plahvatuslik kasv. Aastal 2002 oli Hesburgeril juba üle 200 restorani 60 linnas üle kogu Soome ja samal aastal neelas see alla teise kiirtoiduketi Carrols. 2006. aastal oli Hesburgeril 204 restorani Soomes, 21 Lätis, 18 Eestis, 11 Leedus ja 4 Saksamaal. Hiljem on Hesburger laienenud Venemaale ja jätkab katseid laieneda Lähis-Itta.

Soomes Turus asub Hesburgeri hotell. Selle alumisel korrusel on ööpäev läbi avatud kiirtoidurestoran, mis toimib ühtlasi hotelli vastuvõtukohana. Hotelli kõigis tubades on tasuta internet.

Hesburger on Soomes ja Baltimaades McDonald'si peamine konkurent. Hesburger avas Eestis esimese restorani 1996. aastal.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]