Hermann Buhl

Allikas: Vikipeedia
Hermann Buhl (1953)

Hermann Buhl (21. september 1924 Innsbruck, Austria27. juuni 1957 Chogolisa, Pakistan) oli Austria alpinist.

Ta on esimene mägironija, kes osales kahes esmatõusus kaheksatuhandelistele mäetippudele ja ta on ainus kaheksatuhandeliste tippude esmavallutaja, kes tegi seda soolotõusus.

6. juulil 1952 tegi ta esimese alpinistina soolotõusu Piz Badile'i kirdeseinal. Cassini marsruudi läbis ta 4 tunni ja 30 minutiga.

Kaheksatuhandeliste tippu tõusud[muuda | muuda lähteteksti]

Ta võttis osa 1953. aastal Austria Himaalaja mägiekspeditsioonist Nanga Parbatile (8125 m) ja tõusis 3. juulil üksi ja lisahapnikuta selle tippu. Nanga Parbat oli kolmas kaheksatuhandeline mäetipp, mis mägironijatele alistus.

1957. aastal osales ta Austria Karakorami ekspeditsioonist Broad Peakile (8051 m) ja tõusis koos kolme kaaslasega 9. juunil selle tippu. Tõusul lisahapnikku ei kasutatud.

Hukkumine[muuda | muuda lähteteksti]

Mõni nädal hiljem pärast edukat kaheksatuhandelise Broad Peaki vallutamist üritas ta koos Kurt Diembergeriga tõusta alpistiilis Broad Peakist 30 km lõuna suunas jääva siis veel vallutamata Chogolisa (7668 m) tippu. Tõusul kõrgusel 7300 m sundis ootamatult alanud lumetorm neid tagasi pöörduma. Buhli jalge all varises lumekarniis ja viis mehe endaga kaasa. Diembergeril õnnestus 27 tunni pärast pääseda baaslaagrisse. Kõik katsed organiseerida Buhli päästetööd nurjusid.

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

  • Hermann Buhl (1954). "Achttausend drüber und drunter" (ingliskeelne tõlkeväljaanne kannab pealkirju "Nanga Parbat Pilgrimage" ja "Lonely Challenge") [1]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema tütar Kriemhild Buhl on kirjanik.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]