Hercule Poirot

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tegelasest. Telesarja kohta vaata artiklit Hercule Poirot (telesari).

Hercule Poirot ([erk'ül puar'oo; prantsuskeelne hääldus [ɛʀk'yl pwaʀ'o]) on belglasest detektiiv Agatha Christie kriminaalromaanides. Ta tegutseb kokku 33 romaanis ja 54 novellis.

Esimest korda lahendab Poirot mõrvamüsteeriume romaanis "Saladuslik juhtum Stylesis" (1920) ning viimast korda aasta enne Christie surma ilmunud romaanis "Eesriie" (1975).

Hercule Poirot on ainuke väljamõeldud tegelane, kelle surma puhul on ilmunud järelehüüe New York Times'is.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Mõjutused[muuda | muuda lähteteksti]

Hercule Poirot' nimi on tuletatud kahest omaaegsest kirjanduslikust tegelasest: Marie Belloc Lowndesi väljamõeldud detektiivist Hercule Popeau'st ja Frank Howel Evansi Monsieur Poiret'st, kes oli Londonis pensionäripõlve veetev Belgia politseikomissar.

Poirot kõige ilmsemad mõjutajad on Arthur Conan Doyle'i raamatud. Oma autobiograafias tunnistab Christie: "Ma kirjutasin endiselt Sherlock Holmesi stiilis - ektsentriline detektiiv, rumalavõitu abiline ning Lestrade-tüüpi Scotland Yardi detektiiv, inspektor Japp." Sherlock Holmes omakorda põhines Edgar Allan Poe loodud prantsuse detektiivil (C. Auguste Dupin).

Poirot' tegelaskuju oli edasiarendus Christie esimesest kriminaalromaanist aastal 1916. Pole ka juhus, et Poirot oli belglane - sel ajal oli Saksamaa Belgia okupeerinud ning Suurbritannias peeti belglaste suhtes kaastunde näitamist patriootlikuks. Pealegi oli see hea seletus, miks peaks geniaalne välismaa detektiiv lahendama mõistatusi Londonis.

Väljanägemine[muuda | muuda lähteteksti]

Romaanides esitatud kirjelduste järgi oli Poirot lühikest kasvu, munakujulise pea ja suurte mustade vuntsidega. Poirot pidas lugu absoluutsest puhtusest - sõber kapten Hastingsi sõnul oleks Poirot'le rohkem muret teinud tolm tema riietel kui kuulihaav.

Kaastegelased[muuda | muuda lähteteksti]

Tegelased, kes on korduvalt koos Poirot'ga samades romaanides esinenud.

Kapten Hastings[muuda | muuda lähteteksti]

Kapten Hastings kohtus Poirot'ga Euroopas, kus ta oli eradetektiiv. Neist said eluaegsed partnerid ja Hastings on tegelane mitmes Poirot' romaanis. Hastings oli abielus, tal oli kaks tütart ja kaks poega.

Ariadne Oliver[muuda | muuda lähteteksti]

Mitmes romaanis esinev humoorikas nais-kriminaalkirjanik Ariadne Oliver on Christie enesekarikatuur. Esmakordselt ilmus ta romaanis "Kaardid lauale".

Miss Lemon[muuda | muuda lähteteksti]

Miss Felicity Lemon oli Poirot' sekretär, keda Poirot kirjeldas kui "uskumatult hurmavat ja kasulikku naist, kes on ekspert peaaegu kõiges". Millal ta Poirot' teenistusse astus, pole teada.

Peainspektor Japp[muuda | muuda lähteteksti]

Japp on Scotland Yardi inspektor, keda Poirot esmakordselt kohtas juba Belgias. Mitmes romaanis aitab Poirot tal juhtumeid lahendada, jättes "eriliste teenete" eest kogu au Jappile.

Agatha Christie teosed[muuda | muuda lähteteksti]

Romaanid[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]